TopStar

28. června 2018 10:20

Zemřel Svěrákův kamarád a člen Divadla Járy Cimrmana Bořivoj Penc

Ve věku 82 let skonal v úterý 26. června herec Bořivoj Penc. Ten byl přes 35 let členem Divadla Járy Cimrmana a hrál ve většině souborem pořádaných her. Do povědomí diváků se Penc dostal i díky seriálům Bylo nás pět nebo Případy detektivní kanceláře Ostrozrak. O tragické události informoval před pár hodinami spoluzakladatel divadla, Pencův kolega a skvělý kamarád Zdeněk Svěrák.

Ještě před dvěma týdny se Bořivoj Penc představil jako král ve hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Kdo by tehdy očekával, že vitální herec tak záhy v jedné z pražských nemocnic skoná. O smutné události informoval 27. června herec a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Bořivoj Penc se narodil 19. ledna 1936. Původně pracoval jako nástrojař, od roku 1983 byl členem Divadla Járy Cimrmana, ve kterém hrál ve většině her tohoto souboru. V menších rolích se objevil také ve filmu a televizi. Se Zdeňkem Svěrákem se znal již od základní školy. A ten ho jako jednoho ze svých nejzodpovědnějších přátel začátkem 80. let oslovil ke spolupráci právě v divadle. Zprvu byl prý Penc šíleně nervózní a nemohl ze sebe na divadelních prknech vysoukat ani slovo.

‚‚První představení Němý Bobeš bylo na infarkt,‘‘ nechal se před nedávnem slyšet Penc pro jeden z rozhovorů. Legendární herec se ale postupně dostal do většiny her, sžil se se svými hrdiny a nakonec hrál ve třinácti z celkových patnácti. Dokonce si střihl i roli ženskou v Lijavci, kde hrál Správcovou.

Penc se dále objevil ve filmech Pražákům, těm je hej, Lotrando a Zubejda, Vratné lahve nebo Tři bratři. Jednou z jeho nejzářivějších rolí byla role Ferdy Kafky, harmonikáře v Obecné škole.

Sdílejte článek
Štítky úmrtí Zdeněk Svěrák

Přečtěte si také