TopStar

5. května 2018 02:51

Zemřel syn spisovatele Oty Pavla! Jeho život nebyl žádný med

Sice se mohl pyšnit slavným otcem a spisovatelským talentem, s penězi však nakládat neuměl a maniodepresivní psychóze čelit také nezvládl. Syn spisovatele Oty Pavla (†42) Jiří Pavel (†62) před pár dny zemřel a v příštím týdnu bude pohřben vedle svého táty na židovském hřbitově.

Život syna autora děl ‚‚Smrt krásných srnců‘‘ a ‚‚Jak jsem potkal ryby‘‘ Jiřího Pavla pořádně potrápil. Jeho psychické problémy mu nedaly jediný den bez depresí a nejspíše byly i viníkem jeho chybných rozhodnutí. Rodiče chlapci zemřeli velmi brzy a roku 2014 si musel projít i smrtí svého nejbližšího přítele a strýce Huga (†89).

Jiří Pavel sice nebyl natolik slavný jako jeho otec, i přesto se těšil úspěchu v úzkém kruhu lidí svými povídkami. Převážně šlo v jeho krátkých příbězích o jeho vlastní životní cestu. Jednou se rozhodl Pavel mladší zveřejnit svou sbírku ‚‚S košíkem do lesa‘‘. 39 povídek, které měly být součástí této sbírky dal autor nakladateli Janu Machovi, ze kterého se však vyklubal podvodník a povídky již Pavlovi nevrátil. ‚‚S panem Machem jsem se seznámil tak, že jsem mu půjčil 200 korun na kredit, když za mnou přišel. Pak jsem mu půjčil 1200 přes nějakou figurku … pan Mach si ode mne převzal asi 4 papíry, kde jsme my všichni autoři a spoluautoři a ilustrátor mu podepsali, že to může pan Mach vydat. S tím jsem souhlasil, my jsme chtěli akorát vytisknout, on nám slíbil, že nám je do konce roku dodá. A mezitím zmizel neznámo kam,‘‘ okomentoval celou situaci Jiří.

Posted by Ota Pavel on Wednesday, October 31, 2012

‚‚To jsem já, ten starej, ošoupanej model ojetýho ještěra, přežívajícího po nonstopech celého Žižkova,‘‘ napsal o sobě Jiří Pavel v povídkové knize ‚‚Jak jsem prošustroval majlant‘‘.

K jeho otci nebyl osud o nic milosrdnější. S pomocí spisovatelské hvězdy Arnošta Lustiga, dostal Ota Pavel místo ve zpravodajské a sportovní redakci rozhlasu, kde byl až do roku 1956. Poté pracoval jako sportovní redaktor v časopisech Stadion a Československý voják. O pár let později, na Zimních olympijských hrách v Innsbrucku, se u Oty Pavla projevila vážná duševní choroba a ta ho roku 1966 natrvalo vyřadila z práce. Ten sice odešel do invalidního důchodu, ale i přesto nepřestával literárně tvořit.

Sdílejte článek
Štítky smrt podvod

Přečtěte si také