TopStar

25. září 2018 12:00

Zemřela láska Karla Gotta, slovenská zpěvačka Jana Kociánová

Slovenská i česká hudební scéna truchlí. Ve věku 72 let zemřela slovenská legenda Jana Kociánová. S rakovinou bojovala nositelka tří Bratislavských lyr celé čtyři roky. Z neděle na pondělí však zákeřné nemoci podlehla. Hvězda sedmdesátých let zpívala po boku Karla Gotta či Jitky Zelenkové.

‚‚Jana Kocianová společně s Jitkou Zelenkovou byly mými prvními vokalistkami od roku 1973. Hned od začátku naší spolupráce jsem jim dal příležitost zpívat na našich koncertech i sólově, protože každá měla svůj osobitý sametový příjemný hlas a pamatuji si, že Jana zpívala píseň z muzikálu Kabaret,‘‘ okomentoval smutnou událost se zármutkem Karel Gott.

O smrti zpěvačky informovala její blízká přítelkyně Eva Šebová. A co spojovalo tuto legendu s Božským Kájou? Několik let vystupovala jako jeho vokalistka a později se vydala na sólovou dráhu, kdy ji Karel stále podporoval. Vystupovala a doprovázela i známou slovenskou dvojici Júliuse Satinského a Milana Lasicu. Nějakou dobu byl Karel Gott do Jany dokonce zamilován, ta však patřila mezi tu špetku žen, které zlatého slavíka odmítly. ‚‚Karel byl hodně žádaný muž a taky krásný. Moc mi lichotilo, když jsem zjistila, že byl do mě zamilovaný,‘‘ nechala se kdysi slyšet v rozhovoru pro deník Aha!. ‚‚Já ale byla zamilovaná do někoho jiného, a tak to zůstalo navždy jen u platonické lásky,‘‘ dodala se smíchem.

Zpěvačka Jana Kocianová trávila dětství na Záhoří v Šaštíně-Stráži. Po maturitě se chtěla bezpodmínečně věnovat umění, ovšem rodiče byli radikálně proti. Začala tedy studovat na Farmaceutické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a zároveň na fakultě pedagogické. Svou pěveckou kariéru započala jako jednadvacetileté děvče poté, co vyhrála v televizní soutěži O zlatou kameru.

Když se dokonce zúčastnila angažmá v Německu, vrátila se na domácí půdu s hitem Zahoď starosti. Díky svému podání skladby Summertime vyhrála roku 1968 televizní pěveckou soutěž Zlatá kamera a to byl ten definitivní mezník, který rozhodl o tom, že bude pěveckou hvězdou. Začala zpívat s orchestrem Jaroslava Schejbala a později se zařadila i do legendárního orchestru Juraje Velčovského. Počátkem sedmdesátek nahrála první singl v originále Love Story. A velmi záhy přišel její další hit Nekonečná láska. Roku 1973 přišla její první LP deska Jana Kocianová. A už v letech 1973 až 1975 vystupovala po boku samotného Karla Gotta.

K jejím největším hitům patřily skladby Zahoď starosti, Pár not, Každý den nebo Klaun Karol. Získala tři dobové ceny Bratislavská lyra a to bronzovou, stříbrnou i zlatou. První oficiální nahrávku vydala roku 1972, poslední pod názvem Otčenáš před devíti lety. Předloni dokonce vystoupila v Praze. Československá hudební scéna zkrátka přišla o skutečnou pěveckou legendu.

Sdílejte článek
Štítky Karel Gott úmrtí Jitka Zelenková slovenská zpěvačka rakovina

Přečtěte si také