TopStar

11. března 2014 16:37

Ivana Nádvorníková

Zemřela režisérka Věra Chytilová (85)

Dnes dopoledne v kruhu své rodiny a ve svém domě, zemřela režisérka Věra Chytilová.

Z jejích filmů si připomeňme například Vlčí Boudu, Kopytem sem, kopytem tam, Šašek a královna, Pasti, pasti pastičky nebo Dědictví aneb Kurvahošigutntag.

Prof. Mgr. Věra Chytilová byla významná česká filmová režisérka, pedagožka FAMU. Kritika jí řadí mezi osobnosti tzv. české nové vlny, která se prosadila v rámci silných mužských osobností v 60. letech 20. století.

Typickým znakem filmů této generace filmařů byly dlouhé improvizované dialogy neherců, absurdní humor, zdánlivě nearanžované scény, zobrazení milostného poblouznění a přirozené lidskosti bez přikrašlování. Roku 2000 získala cenu Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Otec Věry Chytilové, František, byl nájemce nádražních restaurací, bojoval v první světové válce, byl raněn a upadl do ruského zajetí. Díky svému bratrovi se stal legionářem. Matka Štěpánka vedla s manželem několik restaurací. Společně s bratrem Juliánem (s o 6 let starším) strávila Chytilová dětství na Moravě.

Prvním mužem byl fotograf Karel Ludwig, druhým pak kameraman Jaroslav Kučera, s kterým má dceru Terezu Kučerovou - výtvarnici, animátorku a herečku a syna Štěpána Kučeru.

Sdílejte článek

Přečtěte si také