TopStar

14. července 2018 09:20

Zemřít na krásu? Děsivé kosmetické přípravky, které byly v minulosti trendy

Kvůli kráse jsou dnes stovky žen ochotny lehnout si pod nůž chirurgů. A někdy to dopadá tragicky. Není to ale výdobytek dnešní doby, v minulosti to bylo ještě horší. Mnohem horší. Na následky kosmetických přípravků mohli lidé i zemřít.

Rulík zlomocný

Tzv. belladonna je jedovatá rostlina, která obsahuje jed ve všech svých částech. Její šťáva se už z minulých dob využívala jako narkotikum. Právě proto je o to podivnější jejího využití v kosmetologii. Ženy si kapaly tuto šťávu do očí, díky čemuž se zornice zvětšovaly a pohled tak působil hlubší a zářivější. Na nějakou dobu. Později ženy osleply.

Arsen

Oxid arsenu se dříve využíval k hubení hlodavců a především myší. Ale nejen. V 19. století se užívaly tabletky s menším množstvím tohoto prvku. Prý se jeho požitím vyhlazovala pleť a její barva. Je tomu skutečně tak, ovšem jed se usazoval ve štítné žláze a později vyvolával toxické boule.

Rtuť

Do doby, než se lidé naučili vytvářet benzoylperoxid (pomáhá především proti akné), užívali rtuť. Tento jedovatý kov se dával do léků proti zánětům. Záněty skutečně ustupovaly, ale rtuť ničila nervovou soustavu, játra, ledviny, žaludek i plíce. Zkrátka všechny orgány. Deprese, lehká kovová pachuť v ústech - to byly jen prvotní projevy otravy. Později uživatelé zkrátka zemřeli.

Rentgenové záření

Rentgenové záření se užívá jako pomocník k diagnostikování nemoci. Když vynález teprve vznikl, užíval se i v kosmetickém průmyslu. A konkrétně k depilaci. K depilaci skutečně docházelo, ovšem zároveň se extrémně ztenčovala kůže a okamžitě se objevovaly vrásky. Nejděsivější je ovšem, že efektivní metoda přivedla uživatele k rakovině.

Radium

Ve třicátých letech minulého století se nebývalé popularitě těšila kosmetická značka Tho-radia, která v sobě obsahovala radium. Reklama na kosmetiku slibovala neuvěřitelné výsledky a ženy tak novinku hojně užívaly. Radioaktivní krém sice akné odstraňoval, ale pleť a orgány ničil natolik, že se z krásných dam velmi záhy stali invalidé.


Přečtěte si také