TopStar

23. září 2018 08:00

Život ji nikdy nešetřil: Luba Skořepová by oslavila 95. narozeniny!

Herecká legenda Luba Skořepová (†93) by oslavila 21. září kulaté 95. narozeniny! Sice dožívala v LDN, ale předtím měla luxusní dvougarsonku v lukrativní lokalitě na Vinohradech. Problém byl ovšem ve vysokém nájmu. A nebyly to jediné trable, které na sklonku života řešila...

‚‚Bydlím v tomto bytě na Vinohradech přes třicet let. Jsem tu na jednu stranu šťastná, protože mám blízko park Grébovka, na druhou nešťastná, protože nemám na nájem. Musím hrát ve třech divadlech najednou, abych to finančně zvládla,‘‘ nechala se kdysi herečka slyšet v rozhovoru pro Blesk. A skutečně musela dřít jako kůň, aby zvládla každý měsíc zaplatit šíleně vysoký nájem.

Byt byl skutečně krásný. Šlo o 2+kk, kde měla Luba nejraději svůj obývák, který byl zároveň i ložnicí. Problém byl v tom, že s přibývajícím věkem herečce síly ubývaly a ta si tak nemohla vydělat ani na hospodyni, ani na nákladné nájemné. ‚‚Momentálně nemám hospodyni, a tak tu nemám moc uklizeno.‘‘ A nebylo divu, vždyť Luba byla nakonec ráda, že si vůbec zvládla uvařit.

Nakonec se herečka odstěhovala do léčebny dlouhodobě nemocných, kde ale dlouho nepřebývala. Po dobu necelého roku ji tam navštěvoval její prasynovec Julien se svou rodinou a doprovodil ji i na onen svět. I když nikdo nepředpokládal, že by se Vánoc nedožila, skonala Luba Skořepová 23. prosince 2016.

Popsat herečku Lubu Skořepovou a její herectví není jednoduché. Je velmi rozličná, její touha po nových rolích byla nenasytná a vždy byla připravena překračovat svou komfortní zónu. Sama tvrdila: ‚‚Mám od života spoustu darů a za ty jsem musela něco obětovat.‘‘ K darům jednoznačně patřil její herecký talent a neskonalá vitalita stejně jako štěstí, které jí umožnilo dostat se do Prahy na konzervatoř. Svého prvního muže Josefa Pehra, který byl také hercem se seznámila v těžkých časech okupace a po osvobození se dvojice vzala. Jednoho dne ale jela na vystoupení s kolegy z Národního divadla a cestou velmi vážně havarovala. Vůz se převrátil a Luba následkem už nikdy nemohla mít vlastní děti. To byla pro ni i pro jejího manžela ohromná rána a kvůli tomu se jejich manželství velmi záhy rozpadlo.

Náhle jako blesk z čistého nebe přišlo druhé manželství se spisovatelem a scenáristou Pavlem Hanušem. Ten se smířil, že nikdy mít dítě nebude. A vlastně ani nemusel. Velmi krátce po jejich sňatku se rozvedla Lubina sestra, která měla dva malé syny. Luba neváhala ani minutu a po dohodě s manželem si sestru i obě děti vzala k sobě. Kluci herečku vnímali jako svou druhou matku.

Milovala život a cesty osudu, ve který hluboce věřila. Napsala dokonce osm knih o přírodě, divadlu a jeho aktérech, astrologii, magii, zajímala se i o zahradnictví a léčitelství. K jejímu jubileu připravilo Národní divadlo dokonce výstavu fotografií z divadelních inscenací, ve kterých Luba Skořepová hrála. Zkrátka a dobře, šlo o herečku s velkým H a divadelní svět na ni rozhodně nezapomene.

Sdílejte článek
Štítky narozeniny úmrtí Luba Skořepová

Přečtěte si také