TopStar

20. října 2018 08:50

Markéta Škorňová

Zlom v literatuře: Man Bookerovu cenu poprvé získala spisovatelka ze Severního Irska!

Nejlepší anglickojazyčnou prózou se stalo dílo severoirské spisovatelky Anny Burnsové s názvem Mlékař (Milkman). Kniha o mlékaři, který nenosí mléko se stala bestsellerem. Burnsová je první ženskou laureátkou ocenění od roku 2012, kdy zvítězila Hilary Mantelová.

„Ten den, kdy mi Nějaký McNěkdo namířil zbraň na prsa, řekl mi číčo a pohrozil, že mě zastřelí, byl tentýž den, kdy zemřel mlékař,“ stojí v první větě románu, jenž se ohlíží právě za tímto vztahem.

Dílo se zřejmě odehrává v 70. letech minulého století za časů nepokojů v Ulsteru, prostředí je ale v knize jen naznačené. Podle agentury AP je text energickým příběhem o mužích, ženách a moci. Vypráví jej osmnáctiletá dívka, prostřední dcera typické rodiny, jež byla v dospívání pronásledovaná starším mužem. Ten využíval rodinných vazeb, společenské situace i politické příslušnosti k tomu, aby hrdinku sexuálně obtěžoval.

Zase to MeToo

Porota téma příběhu označila za aktuální skrze kampaň MeToo, která poslední rok hýbe světem. „Myslíme si ale, že přetrvá, není totiž o něčem, co se odehrává jen teď," řekl předseda poroty Kwame Anthony Appiah. "Nic podobného jsme nikdy nečetli. Burnsové vysoce charakteristický hlas se vzpírá konvenčnímu myšlení i formě,“ dodal.

Spisovatelka se z Belfastu ve druhé polovině 80. let přestěhovala do Londýna. Svou první prózu No Bones publikovala roku 2001 a byla za ni nominována na Orange Prize. Roku 2007 vydala ještě druhý román Little Constructions.

Dnes žije Burnsová v hrabství Východní Sussex. "Zaplatím dluhy a z toho, co mi zbude, budu žít," odpověděla podle deníku Guardian na dotaz, jak naloží se sumou 50 tisíc liber, v přepočtu 1,5 milionu korun, kterou vítěz Man Bookerovy ceny získává.

Man Bookerova cena se uděluje od roku 1969 a původně byla vyhrazena spisovatelům z Británie, Irska a zemí britského Společenství. Američanům se cena otevřela v roce 2014 a od té doby už má dva zámořské vítěze – Paula Beattyho (The Sellout, Výprodej) a George Saunderse (Lincoln in the Bardo, Lincoln v bardu).

Sdílejte článek

Přečtěte si také