ODHALENO: Víte, co je to fexting? Moderní způsob hádek vám může přinést tyto problémy!

Jaké problémy mohou do vztahu přinést časté hádky přes textové zprávy?

Je zajímavé, jak s novým slovem může občas přijít i člověk, od kterého byste to tak úplně nečekali. V tomhle případě se jedná o 71letou americkou první dámu Jill Biden, která nedávno prozradila, jak s manželem řeší hádky. No a z jejích úst vypadlo, že si veškeré ujasňování nechávají do zpráv, vzniká tím tedy tzv. „fexting“ (fighting over texts = hádky přes zprávy).

Koncept hádání se přes textové zprávy samozřejmě ale není nic nového. Od vynálezu prvních telefonů a s příchodem internetu a chatovacích sítí v podstatě lidé obětují nemalé množství času na to, aby si skrze zprávy vyřizovali nejrůznější spory se svým partnerem (či přáteli), protože tím vzniká možnost jejich řešení, aniž byste museli být s danou osobou v jedné místnosti. Což se může jevit vzhledem ke všelijakým denním povinnostem jako praktické. V realitě tomu tak ale podle expertů není.

Zatímco jednou z výhod může být například fakt, že se lidé horlivějších povah mohou přes zprávy uklidnit a nehrozí, že by třeba došlo na řvaní nebo křik před dětmi, je tu daleko horší riziko. Psaná komunikace totiž pochopitelně neobsahuje neverbální komunikaci – jednoduše řečeno nevidíte, jak se ten druhý tváří, když něco píše, a nedokážete číst jeho reakce. Občas se tak i při snaze vše zmírnit, najít jakýsi kompromis nebo prostě situaci odlehčit může na jedné nebo na druhé straně něco špatně vyložit a následky mohou být katastrofální. I proto odborníci varují, že „fexting“ není ideální způsob řešení konfliktů.

Nejkonstruktivnějším řešením je vždy mezilidská komunikace na úrovni „z očí do očí“. Můžete k tomu klidně využít hovoru (čili „z ucha do ucha“ nebo videa, takže tím odpadá povinnost být na jednom místě. Rozhodně se tím ale vyřeší víc věcí, než když si lidé jen zuřivě vyměňují jednu zprávu za druhou.

Sdílejte článek
Štítky Jill Bidenová První dáma

Přečtěte si také