Sex a vztahy

19. července 2021 11:45

redakce Prima Lajk

10 zajímavých faktů o sexu v dlouhodobém vztahu. Proč jeho frekvence klesá?

Sex ve vztahu tvoří důležitou složku, častokrát pomůže ukončit neshody, ale také upevnit vzájemné pouto. Pro někoho je důležitější, pro někoho méně, ale nelze popřít, že jeho absence může způsobit leckteré problémy. V následujícím článku se dozvíte zajímavé fakty o sexuálním životě v dlouhodobém vztahu. Jaké body sedí na ten váš?

  1. Sex obecně zlepšuje vztahy. To, jak je důležitý je však individuální pro každý pár. Velké množství studií jasně prokázalo, že dobrý sex má pozitivní vliv na vztahy, především díky tomu, že jsou díky němu lidé spokojenější a šťastnější. Podle další studie dokonce může zcela potlačit negativní dopady komunikačních problémů dvou lidí. Navíc nedostatek sexu samozřejmě vede k nespokojenosti, a to má za následek vyšší šance rozchodu.
  2. Sex v dlouhodobém vztahu má tendence upadat. Je logické, že na začátku vztahu je frekvence sexu častější, jelikož je to něco nového. Začínáte poprvé intimně poznávat něčí tělo a touha po něm je větší. Později se páry přesouvají do klidnější fáze, kdy touha po tom druhém postupně klesá a ze sexu se stává občasná a častokrát rutinní záležitost.
  3. Je normální, že někdy na sex nemáme chuť. Náš zájem o sex může ovlivnit několik různých faktorů. Existují věci, které nás dokáží spolehlivě rozladit a způsobit, že na milování nemáme ani pomyšlení. - Stres - Nedostatek spánků - Hormonální nerovnováha - Vedlejší účinky léků - Duševní zdraví - Vztahové problémy - Životní změny (nová práce, dítě, atd.)
  4. Nižší sexuální touha může vyvolat větší vztahové problémy. Dobrý sex obvykle znamená šťastnější vztah, ale opačně to platí také. Studie dokazují, že pokud nejste se svým partnerem či partnerkou spokojení, pravděpodobně nebudete spokojení ani s vaším sexuálním životem. Pokud nastane situace, že jeden nebo oba z partnerů nejeví zájem o sex, je dost pravděpodobné, že v tomto vztahu jsou nějaké nevyřešené problémy, které byly takzvaně zameteny pod koberec. V tomto případě je důležitá otevřená komunikace, sedněte si spolu a proberte to, co vám chybí nebo vadí. Zaměřte se na zlepšení vašeho vztahu. Častokrát pak dojde k tomu, že dobrý sex se pak vrátí přirozeně bez jakéhokoliv nátlaku.
  5. Muži se také potýkají s úpadkem libida. Kvůli společenským stereotypům jste možná nabyli dojmu, že muži chtějí sex pořád. Pravda je však taková, že jsou to právě muži, kdo se stále častěji potýká s úbytkem chuti na sex. Takže už dávno neplatí zažité stereotypy, že ve vztahu jsou to vždy ženy, kdo odmítá sex.
  6. Lidé si obvykle sex začnou užívat, i když na něj původně neměli náladu. Chuť na sex se projevuje u každého z nás jinak. Některé přepadá něco, co by se dalo nazvat spontánní touhou, která není spojená s fyzičnem. Zatímco pak jsou tu typy lidí, u kterých se chuť na sex odvíjí od toho, zda jsou fyzicky vzrušení. V podstatě to znamená, že i když na sex v průběhu dne nemyslíte, neznamená to, že si ho neužijete, až k němu dojde.
  7. Pokud na to nemáte chuť, nedělejte to. Občas se stane, že na sex opravdu nemáte ani pomyšlení. Buď jste unavení z práce, nebo jakkoliv jinak rozladění. V takovém případě nemá cenu tlačit na pilu a nutit se do milostných hrátek. Mohlo by to způsobit akorát odpor a nechuť.
  8. Sex nemusí být vždy spontánní. Naplánovaný sex může být stejně sexy. Samozřejmě nemluvíme o tom, abyste si do kalendáře zaškrtli den a v přesnou hodinu se objevili nazí v ložnici. Způsobů, jak si to okořenit existuje spoustu. Jedním z nich je například sexting. Nalaďte se spolu s partnerem během dne na to, co spolu budete dělat, až večer přijdete z práce. Zvýšíte tím sexuální vzájemnou energii a budete se na sebe těšit.
  9. Sex je snazší, pokud společně sdílíte pozitivitu a ne negativitu. Páry, které zažívají sexuální absenci se častokrát dostanou do bodu, kdy si vzájemně vyčítají, kdo z nich má o sex větší zájem a tím si mezi sebou vytváří negativní energii. Někdy tento tlak může způsobit hodně nepříjemných pocitů, například odmítnutí (pro partnera s větším libidem), izolaci (pro partnera s nižším libidem) a vinu (pro oba dva). V tomto případě je potřeba na problému pracovat třeba i na sexuální terapii. Zkušený odborník vám může leckdy pomoci hovořit o problému, vyčistit vzduch a dostat zpět na pozitivní vlnu energie.
  10. Sex v dlouhodobém vztahu může být vzrušující, vášnivý a bohatý. Touha a sex v dlouhodobých vztazích nemusí automaticky klesat. Spousta párů v dlouhodobých vztazích mají úžasný a uspokojující sexuální život. Rozhodně nepropadejte stereotypům a strachu z toho, že po několika letech bude váš vztah bez zbytku touhy. Na všem se dá pracovat a vy a váš partner si můžete vytvořit jakýkoliv typ sexuálního života si budete přát, pokud budete oba odhodláni to uskutečnit.

Přečtěte si také