ODHALENO: 10 věcí, které pravděpodobně děláte ve sprše špatně. Co vám může uškodit?

Věděli jste, že existuje správný návod na to, jak se sprchovat? Děláme to každý den, ale zatímco někdo dává přednost mytí vlasů šamponem každý den, někomu to stačí jednou za tři dny. Existují však některé nejčastější chyby, které většina z nás dělá, aniž by o tom měla sebemenší tušení. V následujícím článku se dozvíte, které věci byste měli přestat dělat, pokud se sprchujete.

Mytí obličeje

Samozřejmě, je to jednoduché a tekoucí voda k tomu přímo vybízí. Bohužel voda ve sprše je většinou mnohem teplejší než ta, kterou byste si normálně umývali obličej v umyvadle. To může velmi vysušovat vaši pokožku. To následně může podporovat akné.

Neumytí chodidel

Někteří lidé mohou mít pocit, že když celou dobu stojí ve vodě, jsou dostatečně umytá i jejich chodidla. Ale samozřejmě tomu tak není! Nezapomeňte si proto pořádně vymydlit i vaše unavené nohy. Celý den chodily v uzavřených botách a představte si, jaké bakterie si pak přinesete s neumytýma nohama do postele.

Neumývání nebo nevyměnění vaší houbičky

Buďte upřímní, jak dlouho už vám visí houbička v koupelně? Měsíce, roky? Pro vaše zdraví to rozhodně není nic dobrého. V houbičce se totiž drží spousty bakterií, a proto je potřeba ji pořádně umývat a následně nechat uschnout a samozřejmě pravidelně měnit.

Používání vonných mýdel

Ano, po každém sprchování vaše koupelna voní jako tropický prales nebo louka plná květin… Vaší pokožce však mohou parfemovaná mýdla uškodit, protože ji mohou podráždit. Pokud pozorujete zarudnutí po sprše, rozhodně hledejte viníka v mýdle.

Sprchování v tvrdé vodě

Tvrdá voda obsahuje vysokou koncentraci hořčíku a vápníku. To může zapříčinit spoustu špatných věcí. Škodí to nejenom pokožce, ale také třeba vlasům. Nechte si proto udělat test vaší vody a používejte případně tabletky na změkčení nebo filtraci.

Nechávání žiletky ve sprše

Vzpomínáte na mokrou houbičku? Stejně tak to platí pro žiletku. Když ji necháte v mokrém prostředí sprchy, bakterie se na ní můžou jenom vesele množit. Snažte se ji uchovávat na suchém místě. Nebo ji alespoň pověste, aby na ni mohl proudit vzduch.

Mytí vlasů každý den

Pokud jsou vaše vlasy velmi suché a bez života, i když jste zkusili všemožné přípravky, na vině může být právě přehnaná péče a také příliš horká voda. Vlasy je dobré mýt ideálně dvakrát týdně v mírně teplé vodě.

Vynechávání sprchy po cvičení

To může nastat v případě, že do fitka chodíte brzo ráno před prací anebo pospícháte a říkáte si, že to počká. NE, nepočká! Na kůži se vám mohou množit bakterie, které v nejhorších případech mohou způsobit i kožní infekci. Nehledě na to, že ostatním nejspíš nebudete příliš vonět.

Vynechání tělového mléka

I vaše pokožka si žádá pořádnou hydrataci. Nezapomeňte jí to po sprše dopřát.

Neměnění ručníku

Pokud si říkáte, že se do ručníku utíráte přece čistí, tak nemůže být špinavý – chyba! Ručník by se správně měl měnit po třech až čtyřech umytích. Důvod je opět jednoduchý, množení bakterií.

Sdílejte článek

Přečtěte si také