ODHALENO: 10 znaků, podle kterých poznáte, jak dlouhý bude váš vztah. Tyhle věci rozhodně nepodceňujte!

Jestli vydržíte se svým novým přítelem až na věky, se na začátku nikdy nedozvíte. Tyhle věci by vám ale mohly dost napovědět.

Každý vztah svým způsobem představuje riziko a všichni by jistě už na jeho začátku chtěli vědět, jak silný a šťastný bude. Bohužel v raných fázích je to většinou téměř nemožné předvídat. Přesto existuje mnoho příznaků, které mohou napovědět, jestli partneři tvoří harmonický pár a jak jejich vztah vydrží dlouho. A my jsme pro vás sepsali seznam těch 10 nejzásadnějších, podle kterých můžete poznat, jestli váš vztah má zářnou budoucnost a zda za něj stojí v kritických situacích bojovat.

1. Chování ve stresových situacích

V každém vztahu dochází k situacím, které se jednomu z partnerů vymknou z rukou. Může to být maličkost, nebo naopak velmi významná záležitost, která vyžaduje okamžitou reakci. V takových chvílích je nejdůležitější, abyste se s partnerem či partnerkou vzájemně doplňovali. Pomůže vám to vyhnout se unáhleným závěrům i příliš pomalým reakcím. Pokud je například jeden v páru impulzivní a výbušný, klidný a vyrovnaný partner mu pomůže učinit správné rozhodnutí, místo uchylování se ke zbrklým a špatným úsudkům ovlivněným emocemi.

2. Způsob myšlení

Partneři ve vztahu jsou oba dospělí a soběstační jednotlivci s vlastními názory, preferencemi a pohledy na věc. Ty můžou být podobné, nebo zcela opačné. Je tedy velmi důležité pochopit fakt, že myšlení vašeho partnera nemusí být shodné s tím vaším. Nikdy proto nedělejte rozhodnutí za oba a nepředstírejte, že dokážete snadno číst myšlenky vaší polovičky. Pokládat otázky a přijímat odpovědi – to je klíč ke zdravému a harmonickému vztahu.

3. Požadavky

Jak jsme zmínili v předchozím bodu, nečekejte, že vám partner začne číst myšlenky. Buďte ke svým nejbližším upřímní a otevření a sdílejte s nimi své radosti i starosti. Pouk například svou polovičku chcete obejmout, řekněte jí o tom a nečekejte na to, až sama odhadne, co chcete. Nezapomínejte však na to, že záleží jen na vás, jak své přání nebo žádost vyjádříte, a partner mu zároveň s ohledem na vlastní potřeby a touhy nemusí vždy vyhovět.

4. Osobní prostor

Pokud veškerý čas trávíte spolu, pak se všechny běžné činnosti nakonec stanou rutinou a vaše polovička se taktéž stane její součástí. Měli byste se proto navzájem podporovat ve svých zálibách a najít si na nich i něco svého. Zkuste se 1–2x týdně věnovat něčemu opravdu neobvyklému a zajímavému, co byste mohli dělat společně. Vědci zjistili, že příjemné vzpomínky, které sdílíte s vaším partnerem, vám pomohou vybudovat opravdu silný vztah.

5. Životní plány

Vaše cíle, přání a životní touhy nemusí být naprosto totožné. Měly by však být alespoň v něčem podobné. Pokud plánujete budovat kariéru do čtyřiceti, zatímco vaše polovička sní o třech dětech, které by chtěla co nejdříve, pak vás zcela jistě čeká mnoho nekonečných debat týkajících se vašeho rodinného života. Proto je dobré si o svých životních prioritách promluvit co nejdříve.

6. Vztahy s přáteli

Přátelé jsou významnou součástí života každého z nás a jejich odmítnutí znamená ztrátu něčeho opravdu životně důležitého. To je důvod, proč skutečně milující partner bude vaše přátele vždy respektovat, a to i tehdy, když se mu zrovna nezamlouvají. Právě to je ukazatelem vyzrálosti a toho, že mu na vás opravdu záleží.

7. Vztahy s příbuznými

Vztahy s příbuznými jsou pravděpodobně ještě důležitější součástí našeho života než ty s přáteli. To je důvod, proč jsou dobré vztahy vaší polovičky s vaší rodinou klíčem k dobrému vztahu mezi vámi dvěma. Pokud se neustále hádáte s rodiči vašeho partnera či partnerky, snadno se to stane důvodem k hádkám i mezi vámi.

8. Zdravé hádky

A když už píšeme o hádkách, pamatujte na to, že ty zdravé mohou být běžnou součástí dobře fungujícího vztahu. Pokud narazíte na někoho, s kým se nemáte v plánu nikdy pohádat, je dost pravděpodobné, že první vážnější spor může vést k rozpadu vašeho vztahu. Pokuste se raději porozumět strategiím, které pomáhají řešit konflikty, a diskutujte o nich s partnerem.

9. Oslava úspěchů

Není nic horšího než žít se člověkem, který zlehčuje vaše úspěchy a vůbec ho nezajímají. V harmonických a šťastných vztazích mají partneři radost z úspěchu toho druhého a navzájem se inspirují k dosahování dalších cílů.

10. Kompromisy

Je samozřejmě dobré umět si prosadit svou, nesmíte ale zapomenout občas dělat i kompromisy. Pokud nedokážete ustoupit své drahé polovičce ani o malinký krůček, často to povede k nezdravým hádkám a výsledkem bude dříve nebo později rozchod.

Sdílejte článek
Štítky vztah vztahy délka znamení

Přečtěte si také