Sex a vztahy

12. listopadu 2019 17:21

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 14 důvodů, proč nesmíme věřit lásce na první pohled. Vážně si na ni máme dávat pozor?

Už se vám taky stalo, že jste se do někoho zaláskovali na první pohled? No, bohužel tahle romantická představa má racionální vysvětlení. A rozhodně se nejedná o pravou lásku.

1. Láska na první pohled je daná naší osobní zaujatostí. Proto se nám to často stává u lidí, které si představujeme jako ideální partnery pro sebe.

2. Nastoupí naše hormony a probudí v nás povel k rozmnožování. Když nás někdo přitahuje, promluví za nás hormony estrogen a testosteron. Okamžitá láska je základní instinkt podstatný pro přežití lidské rasy.

3. Náš mozek uvolňuje chemikálii, díky níž chceme víc – dopamin. Díky němu chceme intimního času s partnerem strávit více. Mohli bychom to zaměňovat za lásku.

4. Existuje ještě jeden hormon, který je zodpovědný za posedlost konkrétním člověkem, a tím je serotonin. Díky němu se cítíme šťastně s naším partnerem.

5. Taky je zodpovědná „droga lásky“, takzvaný fenylethylamin, který nás nutí vidět předmět naší náklonnosti v tom lepším světle. Oslepuje, takže nevnímáme realitu a druhý podle nás nemá žádné chyby.

6. Hledáme odměnu. V důsledku chemických reakcí hledáme vždy něco, co nám způsobí odměnu. A my se pak cítíme dobře. V důsledku toho si myslíme, že k dobrým věcem dochází, protože jsme s někým, kým jsme přitahováni.

7. Existuje také hormon, díky kterému se cítíme být k druhému připoutanější, takzvaný oxytocin, hormon mazlení.

8. Láska na první pohled není jen o fyzickém vzhledu, důležitá je také řeč těla, vůně, hlas. To všechno ovlivňuje náš dojem z druhé osoby.

9. Když se zamilujeme, naše těla uvolňují komplexní koktejl hormonů.

10. Láska na první pohled je chtíč. Jestli jsme s někým jen proto, že se nám líbí to, co vidíme, pravděpodobně je to jenom chtíč. Je definovaný jako fyzicky silná touha po něčem. Nezáleží na tom, zda se k onomu člověku cítíme hluboce připoutaní.

11. Láska na první pohled často nastane při setkání s krásnými lidmi. Studie o lásce ukázala, že lidé, kteří jsou na stupnici atraktivity hodnoceni nejvýše, mají 9x větší šanci, že se do nich někdo zamiluje.

12. Obvykle není vzájemná. Stejná studie však ukazuje, že taková láska není v drtivé většině případů vzájemná.

13. Je to určitá objektivizace osoby. Říkat, že jsme zamilovaní, když se zaměříme na něčí fyzický vzhled, je stejné jako říkat, že jsme se zamilovali do krásného oblečení, šperků nebo automobilů, které vidíme poprvé. Láska by neměla být objektivní.

Sdílejte článek

Přečtěte si také