Sex a vztahy

9. června 2020 17:21

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 4 důvody, proč na nás má dotek tak skvělé účinky. Co na něm tolik pomáhá?

Každý člověk potřebuje čas od času cítit fyzický dotek, v některých státech si polibky a objetí dávají při jakýmkoli styku. Doteky jsou velmi důležité z několika důvodů.

1. Je to zdravé. Stačí jedno obejmutí za den k tomu, aby se snížila vaše srdeční frekvence a krevní tlak. Pravidelné objímání nás činí zdravějšími a také šťastnějšími. Doteky posilují imunitní systém a snižují úzkosti a stres. Jste odolnější proti infekcím.

2. Doteky podporují týmovou práci. Ať jde třeba jen o stisk ruky nebo poplácání po zádech, přínosy takových gest jsou velké. Podle výzkumu týmy, v kterých se hráči objímají, vyhrávají častěji než ty, které to nedělají.

3. Doteky podporují důvěru. Už jen podání ruky je gesto dobré vůli, otevřenosti. Proto tolik lidí posuzuje důvěryhodnost dle stisku ruky. Fyzický dotek navíc aktivuje v našem mozku ta centra, která jsou spojena s pocity soucitu, proto pro nás dotek značí bezpečí a důvěru.

4. Snižuje agresivitu. Vědci prokázali to, že děti, které nemají jako malé dost doteků, jsou pak daleko náchylnější k násilí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také