16. prosince 2019 15:44
sarka.turcekova@gmail.comODHALENO: 5 důkazů, že chodíte s toxickým partnerem. Jak ho spolehlivě poznáte?
Mezi zdravým vztahem a mezi vztahem s toxickým člověk je velký rozdíl, jenomže na začátku to ne vždy tak snadno poznáte. Pak se můžete napálit a myslet si, že máte vztah vlastně v pořádku. Přece jen jsou tam ale docela markantní rozdíly…
Vylévá si na vás zlost
Neříkáme, že by měl být pozitivně naladěný každý den. Ale jestli vás používá partner namísto psychologa, kterému se přijde vypovídat, nebo odkládací prostor, kde vyloží všechny svoje problémy, není to úplně v pořádku. Hlavně když začínáte mít pocit, že za všechny jeho problémy vlastně můžete vy. Je normální si vzájemně říct svoje problémy a svěřit se druhému, případně hledat řešení. Ale od toxického partnera se ničeho takového nedočkáte. Jeho zajímá jenom to, jak se aktuálně cítí on, případně jak mu můžete být užiteční. Vaše problémy ho ve skutečnosti nezajímají.
Nedovolí vám růst
V normálním vztahu se partneři podporují a chtějí, aby se tomu druhému dařilo. Navíc se lidé mění a objevují nové zájmy, střídají zaměstnání, nacházejí nové přátele. Toto všechno jsou aktivity, v kterých by se měli podporovat v růstu. Každý z partnerů je jiný, naprosto odlišná osobnost, což je třeba respektovat. A většinou je partner rád, když se vám daří a rostete. Jenže opakem je partner toxický, ten se cítí všemi vašimi koníčky nebo zájmy ohrožený, nebo nechce, abyste nějaký nový zájem či kamarády měli, případně dává ultimátum – buď tohle, nebo já.
Vyvíjí nátlak v sexu
Ve vztahu s normálním člověkem je sex svobodnou volbou. Partner vás do ničeho netlačí, nechce zkoušet věci, které vy nechcete. Potřebu sexu máte buď stejnou, nebo dovedete bez problému udělat kompromis. Nedochází ani k opačnému extrému, kdy partner sex odmítá. Sex v láskyplném vztahu je vyjádřením vašeho hlubokého vzájemného propojení. Naproti tomu sex v toxickém vztahu může být vynucený nebo se o něj druhý snaží na základě strachu a pocitu ohrožení. Často toxický partner nutí druhého do praktik, které nechce.
Nikdy se neomluví
Má totiž pocit, že vlastně nemá za co se omlouvat, protože nikdy za nic nemůže. Dělat chyby je normální, ovšem nikdy se neomluvit už tolik ne. Toxický partner na sebe nikdy nepřevezme plně odpovědnost za svoje činy. Pořád to svádí na někoho jiného, klidně třeba na svoji práci, na svoje koníčky nebo projekty. V nejhorším případě na nějakou třetí osobu, na kterou svede zodpovědnost za svoje činy, místo aby řešil to, co ve vztahu pokazil on. Partneři ve zdravém vztahu nemají problém se sobě navzájem omluvit či projevit vděk.
Vyhýbá se řešení problémů
Když potřebujete s ním vyřešit nějaký konflikt, který mezi vámi nastal, nebo si něco vyříkat, tak najednou vyklidí bitevní pole a raději s vámi nic neřeší. Říká vám, že se musíte uklidnit nebo že máte špatný den, pokud chcete něco vyřešit. A vrátí se až v momentě, kdy už nemáte náladu řešit s ním vůbec nic, což je ale přesně to, co chce. Jediné, co umí, jsou romantická gesta a hezká slovíčka. Ale skutečného řešení problémů se od něj nikdy nedočkáte.