Sex a vztahy

22. dubna 2020 15:57

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 5 fází zamilovanosti ve vztahu. Která z nich je nejzrádnější?

Každý vztah prochází od začátku podobným vývojem. Na počátku je možná zamilovanost, ale na konci?

Fáze 1: Zamilovanost

Možná nejpříjemnější fáze, ovšem říká se, že láska je slepá. Jde o vyznávání lásky, romantická gesta i sex. Délka trvání je obvykle několik měsíců až rok, podle expertů ale může zamilovanost trvat až dva roky. Ovšem jak víte, láska je slepá – žádnou chybu na druhém nevidíte.

Fáze 2: Procitnutí

Když zamilovanost skončí, tak doslova spadnete zpátky na zem a poznáte, že je všechno trochu jinak. Druhého tady začínáte vnímat víc realisticky než předtím, zjistíte, že má svoje chyby a nedostatky. Není to tím, že by se dříve jeho nedostatky neobjevily. Záleží pak na tom, jestli je dokážete snést.

Fáze 3: Budování

Tady už nejde ani tak o zamilovanost, ale posilování a budování vztahu, které přichází po jednom až třech letech od seznámení. Musíte se spolu naučit komunikovat, přijímat kompromisy a musíte umět tolerovat toho druhého. Navíc začínáte budovat zázemí pro společný život, plánujete sestěhování, svatbu či rodinu. Děláte společně rozhodnutí a máte závazky.

Fáze 4: Jsme my

Už se hodně dobře znáte, překonali jste spolu kdejakou krizi a máte dlouhodobý vztah založený na vzájemné jistotě a důvěře. Už vás jenom tak něco nepřekvapí a víte, co očekávat. Tato fáze vztahu je asi nejdelší a končí až v momentě, kdy – pokud máte děti – odejdou z domu a postaví se na vlastní nohy. Nejdůležitější je uniknout rutině a zachovávat mileneckou složku vztahu.

Fáze 5: Dokud nás smrt nerozdělí

Mnoho párů, které mají děti, se najednou rozdělí až po padesátce, kdy děti odejdou z domova, protože už nemají tak úplně společný smysl života. Mnohé páry si ale tuhle fázi najednou užívají víc než dřív, jezdí na dovolené nebo obnoví svůj svatební slib. Je to období klidu, kdy se můžete radovat ze života a sklízet plody vaší letité práce, kdy je vám společně už jen dobře.

Sdílejte článek

Přečtěte si také