Sex a vztahy

20. října 2020 10:13

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 5 způsobů, jak láska proměňuje váš mozek! Sedí to na vás?

Zamilovanost člověka prokazatelně mění. Největší vliv má na lidský mozek, který pak přemýšlí úplně jinak než za normálních okolností.

1) Závislost. Když je člověk zamilovaný, tak pociťuje spoustu slastných pocitů. Láska však působí dost podobně jako droga. Podle vědců se v mozku aktivují dokonce podobné části, jako když je člověk závislý na drogách – cítíte výraznou euforii.

2) Už neříkáte já, ale „my“. Když jste zamilovaní, máte najednou pocit, že už celý život není jen o vás, ale postupně začnete brát svého partnera jako nerozlučného člověka, který vedle vás nesmí chybět.

3) Jste chytřejší a spokojenější. Kvalitní vztah má podle expertů příznivý vliv na duševní zdraví, je to ale prospěšné také pro srdce. Když jste spokojeni ve vztahu, máte vyšší hladinu dopaminu, který souvisí právě s potěšením, euforií a pocity štěstí. To má pozitivní vliv právě i na vaši inteligenci, protože vám celkově lépe funguje mozek.

4) V důvěrném vztahu vyjadřujete víc podpory vůči druhému. Když se zamilujete, tak je oblast zodpovědná za logický úsudek vypnutá. To vám může sice dát klapky na oči, takže všechno uvidíte jen přes růžovou clonu a podceníte možné varovné signály, ale zároveň budete méně kritičtí, ať už vůči sobě, nebo vůči druhému.

5) Zažíváte méně stresu. Pocity zamilovanosti dokážou zablokovat v mozku bolest a další negativní emoce, které by vám jinak dělaly potíže. Proto jste v zamilování celkově pozitivně naladěni.

Sdílejte článek

Přečtěte si také