Sex a vztahy

7. října 2020 17:10

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 6 důkazů, že někdo krutě manipuluje s vaší myslí! Jak to rychle poznat?

Gaslighting patří mezi nebezpečné manipulace, kdy se útočník snaží, abyste si mysleli, že jste se zbláznili. Víme, jak to rychle poznáte.

Nejspíš už jste o manipulativní technice gaslighting, ve skutečnosti ale nemusíte tak lehce rozpoznat, že ji na vás někdo aplikuje. Jde o extrémně manipulativní techniku, kdy se útočník snaží svou oběť destabilizovat do té míry, aby nevěřila vlastnímu úsudku. Rozpoznat to můžete podle jemných náznaků.

1. Manipulátoři snižují vaše úspěchy. Je jedno, jestli jste byli povýšení v práci nebo se vám povedl namalovat obraz. Vždy se u druhého setkáte jen s negativitou nebo snižováním vašich úspěchů, případně přesunutí pozornosti na něj. Rozhodně se nedočkáte upřímné gratulace.

2. Vždy mají pravdu. Je jedno, jestli doopravdy mají pravdu nebo ne. Vždy se chovají tak, jako by pravdu měli a pokud jim budete oponovat, tak se se zlou potážete. Často vám řeknou, že něco neřekli nebo si vše pamatujete špatně, jen proto, aby mohli mít pravdu oni. Když budete oponovat, tak začnou znehodnocovat váš názor a zdravý úsudek. Když dáte najevo, že máte pravdu vy, budou vás za to vinit a chovat se, jako byste byli netvor.

3. Nechtějí, abyste byli šťastní. Když máte dobrou náladu, tak řeknou nebo udělají něco, aby vám ji srazili. Vytvářejí takové prostředí, které podporuje negativitu, osamělost a pochybnosti. Možná se budete cítit šťastní, když jste od nich pryč, ale jakmile se vrátíte, vaše nálada poklesne.

4. Napadají vaše rozhodnutí. Zpochybňují každé vaše rozhodnutí a způsobují tak, že se cítíte hloupě, ať se rozhodnete jakkoliv. Budou se vám snažit podstrčit, že oni to s vámi myslí dobře a chtějí pro vás to nejlepší. Ale vlastně vám dají najevo, že se nesmíte bez nich rozhodnout. Chtějí, abyste se spoléhali na ně a svému úsudku vůbec nedůvěřovali. Jestli s někým takovým budete trávit moc času, můžete začít zpochybňovat svá vlastní rozhodnutí.

5. Posuzují všechno, co děláte. Všechno, co řeknete či uděláte, se setká s negativitou. Nemusíte udělat špatně vůbec nic, ale stejně vás za to budou soudit a nevyjdete z toho dobře.

6. Myslí si, že jedině oni vás mohou ocenit. Musíte tvrdě dřít na tom, aby byli spokojení. Nevěříte si, když něco uděláte, protože to nikdy není dobře. A když vám nedůvěřuje váš vlastní partner, jak si máte věřit vy? Neustále zpochybňují váš zdravý úsudek a pokud něco neuděláte dle jejich představ, dokonce vám mohou přisoudit nějakou duševní nemoc.


Přečtěte si také