Sex a vztahy

1. června 2021 01:37

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 6 znamení, že je polyamorie pro vás to pravé! Vyzkoušíte mít víc partnerů?

Žít s více partnery najednou není pro každého, ale nemůžete říct ne, dokud nezískáte sami osobní zkušenost.

Monogamie prostě není pro každého. Svoje o tom ví třeba Tereza Těžká, která účinkovala ve filmu V Síti. Ten byl o navazování kontaktů s nezletilými dětmi. Tereza už od té doby poskytla desítky rozhovorů, několik z nich bylo však zaměřených také na její partnerské vztahy. Poprvé veřejně promluvila o polyamorii, což je životní styl, v kterém je přítomných víc partnerů najednou. Jedna osoba tak může milovat víc lidí, ale zároveň může dát svého partnerovi volnost v tom, aby měl také ještě dalšího partnera. Takto vznikají i sítě lidí, kteří jsou navzájem provázáni vztahy k sobě.

I když polyamorie není pro každého, má několik výhod, kvůli kterým byste ji možná moli chtít vyzkoušet.

1. Lidé jsou polyamorní od přírody. Naši předkové byli polyamorní, ale později nastoupila monogamie. Podle výzkumu je však jen málo lidí skutečně monogamních, protože mnoho lidí se rozvede a naváže další nové vztahy, což je vlastně sériová monogamie. A podle statistik je asi 53 procent rozvodů v USA zapříčiněných nevěrou.

2. Vztahy v polyamorii jsou čestné a transparentní. Mnoho lidí si plete polyamorii s nevěrou, ale polyamorní člověk neudělá nikdy nic za zády partnera. V tomto druhu vztahu partneři neskrývají své další vztahy ani své emoce. Nebojí se otevřeně mluvit o ostatních partnerech, které vidí, a necítí se provinile za to, že projevili lásku několika partnerům.

3. Různí partneři mohou uspokojit různé svoje potřeby. Někdy může mít jeden z partnerů problém s vyjádřením pocitů a emocí vůči druhému. V těchto případech se partner, který není emocionálně spokojený, obvykle naštve a pokouší se partnera změnit. V polyamorních vztazích se tento problém nemusí vyskytnout, protože partner, který potřebuje víc emocionálních vazeb, si může najít jiného partnera, který dokáže vyplnit emoční prázdnotu.

4. Nuda nebude jednou z příčin konce vztahu. Mnoho manželství se rozpadá kvůli nudě. Ale rozmanitost, kterou polyamorické vztahy nabízejí, nedá prostor stereotypu. Pokud je například jeden z partnerů klidný a chce trávit víc času doma, druhý partner může být opakem a uspokojí vaši dobrodružnou stránku.

5. Lidé praktikující polyamory jsou méně náchylní k žárlivosti. V polyamorii partneři cítí žárlivost, zvláště na začátku svých vztahů. S partnerem však otevřeně mluví o svých pocitech a emocích, což jim pomáhá překonat je, a vyrovnat se tak s tímto strachem.

6. Každý vztah může přinést něco jiného. Jedna žena žijící v polyamorii prozradila, že vídala tři muže a každý z jejích vztahů nabízel něco jiného. S jedním z milenců si užila spoustu legrace, byl mladší, dělali zábavné věci a hodně se smáli. Druhý muž byl starší a vedli spolu smysluplné rozhovory o životě. Odhalil filozofický aspekt její osobnosti. Třetí byl umělcem a povzbudil v ní její kreativní stránku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také