Sex a vztahy

9. prosince 2019 15:05

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 7 chyb, kvůli kterým se vztahy rozpadají. Děláte nějakou z nich taky?

Jsou věci, které lidé ve vztazích neustále opakují. A kvůli těmto věcem se pak vztahy rozpadnou a lidé se rozcházejí. Dá se tomu ale předejít, když víte, na co se zaměřit.

1. Chcete druhého předělat. Nikdy do vztahu nevstupujte s tím, že druhého přetvoříte k obrazu svému. Naopak, uvědomte si, že druhého nikdy nezměníte, a přesně tak k němu přistupujte.

2. Prostě se nepřitahujete. Když to v posteli neklape a nefunguje vzájemná chemie, vztah nezachráníte, ani když se na hlavu postavíte. Nejde to nijak zlepšit, jestli tam už od začátku přitažlivost nebyla.

3. Závislé vztahy. Je rozdíl mezi láskou a závislostí. Jestli jste na druhého zvyklí, je to sice hezké, ale to vás neposouvá nikam dál. Přece nechcete s druhým být jenom proto, že jste na sobě vzájemně závislí.

4. Špatná komunikace. Umět komunikovat je umění. Jestli neumíte efektivně komunikovat, zkuste se na to zaměřit. V klidu si sedněte a povězte druhému, co si myslíte, a vyslechněte si, co by potřeboval on. Jedině vzájemné pochopení v rámci dobré komunikace umožňuje vztah.

5. Neznáte zrcadlení. Tenhle princip je stěžejní pro každý fungující vztah. Musíte vědět, že váš protějšek vám vždycky bude zrcadlit to, co u sebe potlačujete, ale když si to uvědomíte, můžete se zbavit starých zlých návyků.

6. Nezdravé vztahové vzorce. Ačkoliv si to možná neuvědomujete, podvědomě si vybíráte stále podobné vztahové typy, díky čemuž pak jdete do stejných vztahů, které vám nemusí vyhovovat. Tohle se může utvářet už někdy v dětství či během dospívání. Hodně je to ovlivněno vztahem s rodiči.

7. Neznáte dostatečně sami sebe. Když nevíte, co pořádně chcete, těžko to můžete říct druhému, častěji vstoupíte do vztahu s lidmi, kteří mají představy o životě úplně odlišné, což se dozvíte až postupem času, kdy ve vztahu přestanete být spokojení.


Přečtěte si také