Sex a vztahy

17. prosince 2019 15:45

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 kroků, jak navrátit zničenou důvěru ve vztahu. Jak se do svého partnera znovu zamilovat?

Vztahy jsou křehké, a zejména pak důvěra, kterou když jeden z partnerů ztratí, špatně se obnovuje. Jestli máte problémy ve vztahu a chcete na něm zapracovat, pak je tento návod určený pro vás.

1. Musí chtít oba. Především si musíte oba dva sednout a říct si, že má smysl vztah zachraňovat a pracovat na něm. Protože když chce jenom jeden, jaksi to nepůjde. A taky si musíte ujasnit, že to nebude lehké. Jestli jeden z vás nebude chtít dále pokračovat, naučte se to respektovat.

2. Okamžitě skončit s lhaním. Jestli chcete vztah zachraňovat, nezbytně nutné je skončit s nevěrou, podváděním a lhaním. Bez toho se nepohnete dál. Zaprvé je nutné, aby už se nesetkal nevěrník s člověkem, s kterým se podvodu dopustil, jinak obnovení důvěry nemá cenu. Ten, který lhal nebo podváděl, si musí plně uvědomit, že jde o závažný problém. Zlehčováním problému se vše naopak ještě zhorší.

3. Musíte do toho jít naplno a přesně stanovit, v čem je problém. Jednotlivé problémy musíte řešit postupně a diskutovat o nich, dokud se nevyřeší. Jen tak může dojít k postupnému obnovení důvěry.

4. Vyrovnejte se s vlastní zlostí a odpusťte druhému. Jako další krok, když už jsou všechny problémy vyřešené, musíte zapomenout na minulost a nevytahovat neustále věci z minulosti do přítomného okamžiku. Jinak se nepohnete dál. Pokud nejsou stoprocentně vyřešeny všechny body, z kterých pramení nedůvěra. Poté je ještě nutné odpustit druhému za to, co způsobil. Odpustit můžete jedině tehdy, když se opravdu upřímně a z celého srdce omluví. Odpuštění je nejpodstatnější část.

5. Pracujte na svém vztahu. Bude potřeba do jeho obnovení vložit o dost víc úsilí než na začátku. Hlavně nečekejte, že všechno není jako předtím. Důležité je vědět, že slepované vztahy nikdy nebudou takové jako na začátku. Je to jako kdybyste rozbili hrneček a pak se ho pokoušeli slepovat lepidlem. Možná bude držet, ale vždy už bude křehčí než ostatní hrnečky. A někdy se navíc stává, že se stejně rozpadne. A dost podobné je to se vztahy, kde důvěra utrpí těžkou ránu. Není to přes noc, a jestli vážně máte nějaký důvod na vztahu pracovat (třeba děti, společné závazky), musíte tomu dát vše. 6. Říkejte vždy pravdu. I kdyby byla nepříjemná, nebo se vám zdála otázka vašeho partnera jakkoliv hloupá, odpovězte na ni upřímně.

7. Ujistěte se, že si rozumíte. Komunikace je nesmírně důležitá. Musíte se vzájemně poslouchat a vždy se snažit pochopit se navzájem. Měli byste jeden druhého plně pochopit a poznat, co a jak cítí.

8. Začněte znovu.


Přečtěte si také