Sex a vztahy

20. ledna 2020 15:19

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 největších mýtů o manželství, kterým věříme. Jaké z nich nejsou pravdivé?

Už jste možná četli spoustu textů o tom, jak být šťastný po svatbě. Zaručené návody psychologů ale vytvářejí mýty, které nejsou pravdivé.

1. Měli byste být nejlepší přátelé a měla by mezi vámi panovat pohoda. Není na to žádné pravidlo, že to nutně musí být váš kamarád nebo musí vědět vše, co se s vámi děje. Není vaší (ani jeho) povinností poškrábat ho na zádech pokaždé, když si řekne.

2. Tvrdá práce na vztahu znamená, že jste se špatnou osobou. Jestli není vaše soužití pohádkou, je to úplně normální. Ve vztahu jsou vždy dva a oba musí na něm pracovat. Všichni mají problémy a je to v pořádku, neexistuje pan nebo paní správná.

3. Manželství je cílem vašeho života. Vztahy vám sice mohou pomoci být sami sebou, nicméně to neznamená, že se vzdáte svých životních cílů, naopak, měli byste se v nich podporovat. Jestli máte svoje vlastní problémy, manželství je nikdy nevyřeší.

4. Šťastné páry se nikdy nehádají a vždy se dohodnou na kompromisu. Konflikty jsou normální součástí života, není potřeba si myslet, že když se dva hádají, mělo by všechno skončit. Bojům ve vztahu se nemůžete vyhnout, musíte si ale navzájem odpouštět.

5. Musíte se chovat hezky a být přizpůsobiví, abyste měli šťastné manželství. Obětování se není známkou vyváženého vztahu, je fajn, že druhého milujete tak, že neočekáváte na oplátku nic, ale v praxi byste se měli respektovat. Doktor Shushansky říká, že bezpodmínečná láska je manipulativní a emocionálně potlačující.

6. Šťastné páry dělají všechno společně a splňují potřeby druhého. To taky není pravda. Naopak je dobré si od sebe odpočinout, aby měl každý vlastní koníčky a vlastní život. Je normální chodit ven s přáteli bez manžela či manželky. Vše záleží na tom, jak komunikujete při prosazování těchto zájmů.

7. Stres je pro vztahy špatný. Existují určité výzvy, které vás nutí růst, jako například oženit/vdát se, rozhodnout se, jestli budete mít děti nebo změníte práci. Napětí pomáhá dynamizovat vztahy. Dokonce ani psychické problémy je nemusí zničit.

8. Monogamie znamená menší vášeň. Existuje spousta celebrit, které jsou spolu dlouho a navzájem se nenudí. Páry se nerozvádějí většinou kvůli aférce nebo nudě, ale spíše proto, že chtějí najít přátelství a podporu u někoho jiného. Jestli jste v manželství a máte jednoho partnera, můžete být spokojení. Prostě spolu komunikujte, pokuste se přijít na to, co vám chybí.

Sdílejte článek
Štítky manželství vztahy mýty o manželství

Přečtěte si také