Sex a vztahy

23. února 2020 13:55

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 skrytých způsobů manipulace ve vztahu. Jak je rychle poznáte?

Psychologická manipulace ve vztazích je způsob, jak ukázat sílu a kontrolu nad jinou osobou. Můžete zjistit, v čem to spočívá a zastavit to.

1. Říká vám fakta a statistiky

Říká se tomu „intelektuální šikana“. Jednoduše řečeno, váš partner vás může každý den zahrnovat spoustou zajímavých informací a předvést své znalosti a dovednosti. V téhle situaci se můžete cítit hloupě, když nevíte, jak se chránit.

Jak se tomu vyhnout:

Nejprve byste měli pochopit, že váš partner je v některých oblastech dobrý, ale v jiných můžete být lepší zase vy. Navrhněte mluvit o něčem, co máte společného. Nenechte nikoho říct, že jste hloupí. Požádejte o respekt, ale udělejte to klidným a zdvořilým způsobem.

2. Řekne vám, že je s vám nespokojený

"Ano, jsem rád, že jsem se setkal/a s tvými přáteli, ale byl/a jsem trochu znuděný/á.“ Manipulátoři se vždy snaží ukázat, že dělají vždy to nejlepší, ale vy to prostě nevidíte ani si toho vážíte. Snaží se vzbudit pocit viny.

Jak se tomu vyhnout:

Zaměřte se na manipulátora, ne na vinu. Můžete se zeptat: „Opravdu to ode mě očekáváš?“ nebo „Ptáš se mě, nebo mi to říkáš?“ Nezapomeňte, že máte právo na radost.

3. Nedá vám čas na rozhodnutí

Zdá se, že máte na výběr, ale ve skutečnosti nemáte. Je třeba něco udělat, jinak bude partner naštvaný. Tato situace může nastávat často.

Jak se tomu vyhnout:

Pamatujte, že máte vlastní osobní hranice. Zeptejte se svého partnera: „Zní to, co ode mě chceš, spravedlivě?“ Není-li třeba právě teď něco udělat, nemusíte se obhajovat. Můžete říct, že ho máte rádi, ale že nyní je třeba udělat ještě další důležité věci.

4. Negativní humor jako manipulace

Existuje druh manipulátora, který rád pronáší kritické poznámky a vtipy, které vás mohou ponížit. Sarkasmus v každodenním životě vás může pomalu proměnit v tikající časovanou bombu.

Jak se tomu vyhnout:

Neukazujte před manipulátorem slzy. Zůstaňte v klidu a zkuste to ignorovat. Reagujte klidně, ne rozzlobeným tónem hlasu.

5. Přinutí vás věřit, že chcete přesně to, co chce on

V tomto případě není prostor pro kompromisy, protože jediné, co můžete udělat, je pokusit se „neurazit“ partnera. Pro manipulátora jsou důležité jen jeho přání.

Jak se tomu vyhnout:

Nejprve se pokuste analyzovat, zda jsou vaše touhy skutečně uznány. Možná budete chtít něco jiného. Nebojte se říct svému partnerovi, že máte jiné plány nebo jiný názor, ale vždy existuje pěkný způsob kompromisu, aby se nikdo necítil uražený.

6. Používání ticha, když nastane problém

Ticho může být formou pasivní manipulace. Pokud se hádáte a váš partner nereaguje na vaše zprávy nebo co mu říkáte, jde taky o druh manipulace.

Jak se tomu vyhnout:

Nezaměňujte ticho s ostychem. Pokuste se zjistit pocity svého partnera a podělte se o své. Zkuste říct: „Možná se bojíš mluvit nebo se cítíš ztracený, ale cítím to samé. Myslím, že je lepší, když problém sdělíme a vyřešíme. “

7. Váš partner vás k něčemu nutí

Donucení je výrazem dominance. Může to začít malými věcmi a pak to pomalu roste jako sněhová koule. Partner vám například může sdělit, co máte nosit. Může to začít poznámkou o tom, jak se mu opravdu líbí, když na sebe máte džíny, a končit přímým požadavkem na to, jak ve vašem šatníku není místo pro punčocháče a krátké sukně.

Jak se tomu vyhnout:

Měli byste to hned poznat a zarazit. Chcete-li vytvořit zdravé hranice, můžete poradit s psychologem. Je lepší nereagovat agresivně.

8. Pasivní agrese, když nemá pravdu

Možná se hádáte, když najednou váš partner může místo konstruktivního rozhovoru s vámi ironicky říci: „Ano, jistě. Jsi vždy dokonalý a správný! “ Je to forma pasivní agrese a nevíte, jak na to odpovědět. Člověk, který je pasivně agresivní, musí přimět ostatní, aby se cítili neadekvátní nebo hloupí.

Jak se tomu vyhnout:

Zeptejte se manipulativní osoby, jestli vám může přímo sdělit, co chce. Reagujte s humorem, ale ne sarkasmem. Buďte přímí, jasní a čestní.

Sdílejte článek
Štítky psychologie vztahy manipulace manipulace ve vztazích

Přečtěte si také