Sex a vztahy

27. listopadu 2019 12:09

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 9 důvodů, proč pořízení dítěte nevyřeší vaše problémy ve vztahu. Kdy je lepší na to rovnou zapomenout?

Pořídit si potomka, protože váš vztah neklape, je ten nejhorší nápad vůbec. Nejenže zázračně vám to klapat nezačne, dokonce je větší pravděpodobnost, že vám problémů přibude.

Mít dítě, to je krásná věc, ale taky je to spousta zodpovědnosti, víc stresu, další práce navíc a samozřejmě vzbouření hormonů u ženy, která doteď byla hádavá jen při ženských dnech. Každý partnerský vztah vyžaduje čas, trpělivost a hlavně kompromisy při řešení konfliktů. Tedy je důležitá práce obou lidí na vztahu. Dítě do nestabilního vztahu nepatří, o tom svědčí následující věci:

1. Vaše priority nejsou/nebudou stejné

Jestli jste v páru nefungovali jako tým doteď, pak je naivní předpokládat, že by se něco změnilo přes noc. Spíš naopak, dítě může situaci ještě zhoršit, zejména pokud máte každý jiné priority. Stačí, aby jeden v páru neviděl dítě jako prioritu, a už je to na dobré cestě k rozpadu vztahu.

2. Budete mít ještě méně času na řešení konfliktů

Jestli jste doteď měli problém s komunikací a řešením problémů, když budete mít dítě, času rozhodně nepřibude. Vlastně nebudete mít moc času na nic, ani na trávení společných dovolených ani na řešení toho, co je třeba vyřešit. Navíc dítě je všudypřítomné. Problémy, které jste dosud měli, se ještě prohloubí.

3. Propracujete se k tomu, že jeden bude pracovat víc než druhý

Už nejste zodpovědní jenom za sebe, nyní máte další malou lidskou bytost, o kterou se musíte postarat. To vyžaduje spoustu obětí a tvrdou práci, kterou musíte věnovat svým dětem, péči o ně, k tomu zaplatit účty a všechno vyvážit tak, aby to bylo rovnoměrně rozděleno. Je dobré, aby se oba dva starali o dítě rovnoměrně. Jinak se může jeden cítit vyčerpaný a nazlobený, což vede k dalším problémům.

4. Rozdílné názory na péči a výchovu dětí

Když rodiče pocházejí z různých rodin, někdy také z odlišného kulturního prostředí, tak mají obvykle na výchovu jiné názory. Každý chce vést svoje dítě jinak – jeden nechce mít v domě televizi, druhý je toho názoru, že to dítě může stimulovat. Každopádně neshody ohledně rodičovství zvyšují ve vztahu napětí.

5. Otec by mohl žárlit na dítě

Jakkoliv neuvěřitelně to zní, mezi matkou a dítětem se objevuje silné pouto už po narození, zatímco pouto mezi otcem a dítětem se rozvíjí postupně a trvá dlouho, než naplno vznikne. Muži pak obvykle vidí, že veškerá pozornost a péče je věnovaná novorozenci, což v nich vyvolává pocity žárlivosti a napětí. Otec se může cítit odstrčený.

6. Členové rodiny mohou na vztah vyvíjet tlak

Ne každý miluje třeba svoji tetu, ale když vstoupí do hry miminko, najednou se všichni příbuzní vynoří ze tmy a zajímají se o to, jak by mohli pomoct. Bohužel často i nechtěně. Mají pocit, že by měli rozhodovat nebo radit v tom, jak by se rodiče měli starat o novorozence. Když pak jako rodič vyjádříte nesouhlas, je oheň na střeše. To může vyvíjet velký tlak na samotný vztah.

7. Budete mít málo času na relax a dobití baterek

Dítě vám naprosto nabourá plány během prvních týdnů jeho života. Stojí za bezesnými nocemi, neustávajícím pláčem a podobně. Kumuluje tak velké napětí, které může vyústit v hádky. Ani jeden z partnerů obvykle nemá čas na relax v podobě dobití baterek, rodiče tak musí pracovat na tom, aby měl každý z nich čas na načerpání energie.

8. Vzbouřené hormony

Když žena otěhotní a porodí, uvolní se hormony, díky kterým se dostane do stavu, kdy se cítí velmi zranitelná. Maminka se proto začíná obávat, že ji a její dítě partner opustí, což ji tlačí k tomu, aby měla větší kontrolu nad vztahem. Paradoxně to ale samotný vztah ještě víc poškozuje.

9. Pokud je vztah toxický, dítě jen znemožní přerušit kontakt

Když vám to neklape, nejhorší, co můžete udělat, je mít s druhou osobou dítě. Hlavně a především proto, že až se rozhodnete z toxického vztahu konečně odejít, dítě bude vždy pojítko mezi vámi. Lidé, kteří nemají děti, si mohou se svým životem dělat víceméně, co chtějí, protože nemají závazky. Rodičovství je ale něco, čeho se už nikdy nezbavíte, vždy dítě budete mít. Je dobré se nad tím zamyslet.


Přečtěte si také