Sex a vztahy

15. července 2019 16:44

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Až pětina dospělých lidí se vyhýbá sexu! Jaké podivné důvody k tomu mají?

Sex dělá dobře mně i tobě, zpívá se v jedné písničce. Není to tak docela pravda. Plno lidí se mu totiž vyhýbá.

Sex každý den, tak to je utopie, která platí možná tak ve filmech. Alespoň to říká studie Kinsey Institute, která odhalila, že jen 7 procent manželů má sex čtyřikrát za týden. Polovina manželů jen několikrát měsíčně. Podle studie, kterou vypracoval před 70 lety sexuolog Alfred Kinsey, se celých 19 procent párů nemiluje vůbec. A podobné jsou i závěry studie společnosti Relate, podle které na 51 procent lidí nemělo sex vůbec celý předchozí měsíc.

Co je tedy tím pravým důvodem, proč muži, či ženy sex odmítají? Častou příčinou jsou zdravotní problémy, od srdečních chorob po chronické bolesti až po metabolický syndrom. Překážky v sexuálním životě tvoří také osobnostní poruchy, užívání návykových látek, či nekvalitní spánek. Lidé se srdečními problémy se často bojí, aby neměli během sexu infarkt. Na libido nepůsobí příznivě ani léky, například antidepresiva.

Častěji se vyhýbají sexu ženy. Důvodem může být často špatný zážitek z dospívání, zneužití či znásilnění. Během těhotenství se některé matky bojí o poškození plodu. I když se vyhýbají sexu častěji ženy, ani muži nejsou pozadu. U nich bývá důvodem porucha erekce, či chronické zdravotní problémy. Hodně z nich však jen nemá dostatek příležitostí. Samota je pro člověka také zničující – například sledování porna může negativně ovlivnit pozdější sexuální výkon. Někteří lidé si odpírají sex kvůli věku, protože se na něj už cítí staří.

Sdílejte článek
Štítky Sex vztahy asexualita asexuální

Přečtěte si také