Sex a vztahy

27. října 2020 18:38

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Děti, které mají dobré vztahy s prarodiči, jsou šťastnější. Jakou obrovskou výhodu jim to přináší?

Když mají děti častý kontakt se svojí babičkou a dědečkem, jsou pak v životě celkově šťastnější. Vztah mezi prarodiči a jejich vnoučaty je totiž zvláštní a jedinečný.

Právě babičky a dědečkové jsou většinou ti, kteří rozmazlují svoje vnoučata. Snad každý si z dětství pamatuje štědrost svojí babičky, kterou nejvíc ze všeho potěšilo, když svým vnoučatům mohla napéct buchty nebo bohatý oběd. Prarodiče se o svá vnoučata většinou rádi starají, naslouchají jim a pečují o ně. Láska mezi prarodiči a jejich vnoučaty je něčím speciální, a to tím, že je pro děti uklidňující, bezpečná a hlavně trpělivá. Některé studie ukázaly, že ty děti, které vyrostly se svými prarodiči, mají ve škole lepší výkon a jsou celkově spokojenější, velkorysejší, víc milující a laskavější k druhým.

Oxfordský výzkum navíc ukázal, že děti, které mají silný vztah ke svým prarodičům, budou šťastnější a je méně pravděpodobné, že by v budoucnu trpěly depresemi. Vědci zkoumali údaje od více než 1 500 dětí a statistiky, které získali, prokázaly, že děti, které žily se svými prarodiči nebo jsou jim blízcí, jsou šťastnější a nemají emocionální problémy na rozdíl od dětí, které nežily se svými prarodiči nebo je nenavštěvovaly. Vnoučata také pomáhají svým prarodičům zůstat v srdci mladí, veselí a aktivní, a právě kvůli tomu i mohou žít déle.


Přečtěte si také