návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí

reklama

Sex a vztahy

ODHALENO: Experti vědí, který partnerský vztah vydrží dlouho. Podle čeho to umí odhadnout?

Možná už jste se někdy zamysleli nad tím, proč některé vztahy vydrží déle než jiné. Psychologové to podle všeho dokážou u jednotlivých vztahů odhadnout.
Vydáno: 24.03.2020
vztahy
Autor: istockphoto vztahy

Tým vědců z Kanady a Německa si položil otázku, jestli je možné nějak odhadnout předem, jak dlouho který partnerský vztah vydrží. Došli k závěru, že to s konečnou platností možné je. Vědci sledovali po 7 let na 2000 německých párů. Provedli s nimi rozhovor v době, kdy lidé do vztahu vstupovali a následně je v pravidelných časových intervalech zpovídali. Každý sedmý pár se během tohoto pozorování rozešel.

Podle expertů byly už na začátku nějaké rysy – předpovědi – toho, jestli jim to vydrží nebo ne. Mají na to dvě teorie. Podle první jsou na začátku oba partneři spokojení a šťastní poměrně stejně. Když vztah nevydrží, je to důsledkem jevů, které se začnou objevovat během společného soužití. Podle druhé teorie se dvojice už na začátku liší mírou štěstí a spokojenosti – mají odlišnou míru, kterou udržují i v průběhu vztahu. Míra nespokojenosti pak už předurčuje pravděpodobnost, se kterou se vztah rozpadne.

Ovšem podle výsledků se zjistilo, že osudy vztahů se řídí kombinací obou teorií. Zaprvé lidé nejdou do vztahu se stejnou mírou spokojenosti, zadruhé tato míra spokojenosti pak v průběhu času ještě klesá. Rozdíl je pouze v tempu tohoto poklesu. Ovšem odborníci si nemyslí, že by lidé dopředu měli vědět, jestli je jejich vztah předurčený k zániku či nikoliv. Může být pro ně oba i tak prospěšný. Navíc na něm mohou cíleně pracovat a zkvalitnit ho.

Článek je zařazen v: vztahy , experti , jak dlouho vydrží

reklama