ODHALENO: Když zplodíte děti po třicítce, budou chytřejší, tvrdí experti. Co je na tom pravdy?

Třicítka na krku a potomci nikde! Babičky a tetičky se můžou zbláznit, že jste do toho s chlapem ještě nepraštili. Přitom nejnovější studie odhalila překvapivé závěry.

Hodně studií se shoduje v tom, že nejlepší pro početí je věk ženy kolem 20 let. Když matka rodí později, můžou nastat různé komplikace. Jenže v dnešní době má čím dál tím víc lidí dítě častěji. Je to ale dobrá zpráva! Podle britské studie jsou děti, které se narodí matce až po třicítce, chytřejší. Studie zkoumala na 18 tisíc dětí a jejich matky, které měly první dítě mezi 30 a 39 lety a matky, které měly první dítě mezi 20 a 29 lety.

Děti narozené po třicítce byly o dost lepší v kognitivních testech. Srovnávaly se pětileté děti s pětiletými – vždy s oběma skupinami matek. K podobným výsledkům dospěla i studie ve Švédsku. Čím to může být? Matky jsou totiž ve třiceti letech vzdělanější, jsou ve stabilním vztahu, mají zdravější životní styl. A hlavně plánují těhotenství a dřív přijdou otěhotnění – a zařídí se podle toho zdravotně.

Studie však dodává, že odkládat těhotenství na 40 let bohužel k ještě chytřejšímu dítěti nepomůže, i když děti 40letým matek dopadly v testech po intelektuální stránce pořád lépe než děti dvacítek.

Sdílejte článek
Štítky děti Sex vztahy rodiče plození dětí děti po třicítce

Přečtěte si také