Sex a vztahy

26. srpna 2020 13:02

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Nadváha může totálně zničit váš sexuální život, tvrdí experti. Za jaké problémy může?

Mít nadváhu, nebo dokonce obezitu není žádná sranda. Komplikuje to celý život, ten sexuální nevyjímaje.

Odborníci se shodují na tom, že nadváha způsobuje lidem celou řadu komplikací. Některé z nich jsou ale dost tabu, a tak se o nich veřejně tolik nemluví. U žen s vyšším BMI nadváha může způsobovat potíže s plodností a 61 procent žen s polycystickými vaječníky je obézních anebo mají nadváhu. Podle endokrinologa může nadváha způsobovat také nepravidelnou menstruaci a nízké libido. Váha má vliv také na psychiku a zapříčiňuje často snížené sebevědomí.

Malá chuť na sex je u žen způsobená tedy hlavně nespokojeností s vlastním tělem. V případě mužů jde o to, že nadměrná hmotnost snižuje hladiny testosteronu, což pak má za následek snížení jejich libida. Ženy mají menší chuť na sex ve středním věku, kdy přibírají po menopauze. Další problém, který se může objevit, je kvasinková infekce v ústech nebo na genitáliích, kde je opravdu nepříjemná. Způsobuje totiž svědivé výtoky a zápach. Kvasinková infekce souvisí s imunitou a může ji podporovat strava plná cukru.

Nejvíc však ženy budou zajímat problémy s otěhotněním a plodností. Když už se jim otěhotnět podaří, tak jsou vystaveny vyššímu riziku komplikací. Nadváha tedy může ovlivnit plodnost žen na více frontách. Nadbytek androgenního estrogenu může totiž ovlivnit menstruační cyklus žen, což samozřejmě může ovlivnit schopnost žen otěhotnět. Kromě toho se má za to, že jednou z hlavních příčin neplodnosti u žen je přítomnost hormonu známého leptin, který je produkovaný mastnými buňkami. Regulované hladiny leptinu v těle jsou životně důležité pro zdravý reprodukční systém, který lze zvládnout tak, že v těle bude mít poměr zdravého tuku ke svalům. Řešením je samozřejmě váhu postupně snížit na zdravou hodnotu.

Sdílejte článek
Štítky obezita Sex vztahy nadváha

Přečtěte si také