ODHALENO: Nemůžete spát? Tak jste nejspíš tlustí, tvrdí studie! Jak je to možné?

Podle nejnovější studie vědců z Feinberg School of Medicine, která sídlí v Chicagu opravdu existuje spojitost mezi nedostatkem spánku a nadváhou. No, podle nás máte alespoň dobrou výmluvu, proč zůstat zítra déle v posteli.

Zkoumalo se to, jaký má vliv dostatečný spánek na náš mozek a chuťové buňky a jak na něj působí naopak jeho nedostatek. Samozřejmě, že většina z nás ví, že spánek je klíč ke zdraví. Nejenom, že působí jako regenerace pro naše unavené tělo a pleť. Pokud nejsme dostatečně odpočatí, jsme mnohem více náchylní na různé choroby.

Teď ale zpátky k výzkumu. Podle něj má totiž nedostatek spánku na tělo podobné účinky jako fast food. Ptáte se, jak je to možné? Vědci sestavili dva týmy lidí. Jedna skupina spala 8 hodin denně a druhé pouze 4,5 hodiny denně po dobu čtyř dní. Poté byly lidem z obou skupin ukázány fotografie zdravých a nezdravých jídel a oni si měli vybrat to, na co měli v tu chvíli chuť. Většina lidí s nedostatkem spánku dala přednost koblize a pizze. Stephanie Greerová, hlavní autor studie, tvrdí: „Výsledky svědčí o tom, jak se mozkový stav narušuje nedostatkem spánku. To vede k výběru více nezdravých potravin, a nakonec k vyšší míře obezity.“ Tak si příště dopřejte místo sladkostí raději více hodin spánku.

Sdílejte článek
Štítky jídlo Chicago odpočinek spánek energie rady tělo postavy hubnutí únava Feinberg School of Medicine

Přečtěte si také