ODHALENO: Oblíbenci rodičů trpí depresemi častěji než ostatní sourozenci. Čím to je?

Když mají rodiče dětí víc, tak si dost často jednoho z nich oblíbí a druhého mají rádi méně. Oblíbenci to ale rozhodně nemají tak jednoduché. Častěji totiž trpí psychickými problémy.

To, že mají některé ze svých dětí radši, přiznává 6 z 10 matek a 7 z 10 otců. Většina rodičů tak nevědomky dává jednomu dítěti přednost, je to takový rodinný mazánek. To ale na oblíbené dítě vyvíjí velký tlak, má pocit, že musí rodičům vždy vyhovět, vždy být nejlepší, že musí naplnit veškerá jejich očekávání. A to pak vede k pocitům frustrace, pokud je neúspěšné. Stejně tak musí trpět hádky se sourozenci, kteří si na nich jejich oblíbenost samozřejmě vybíjejí.

Výsledkem mohou být tak různé psychické problémy. Nejčastěji se jedná o deprese, které se ukážou v dospělosti a jsou právě důsledkem jejich popularity v dětství. „Tito jedinci mají více depresivních symptomů. A platí za to kvůli vyšší míře střetů se sourozenci, i když jsou už dospělí, navíc také v dospělosti cítí větší zodpovědnost za stárnoucí matky,“ vysvětluje profesorka Jill Suitor z Purdue University, která na výzkumu rodiči preferovaných dětí spolupracovala s doktorkou Megan Gilligan z Iowa State University.

Sdílejte článek

Přečtěte si také