ODHALENO: Příčiny deprese jsou jiné, než jsme si doposud mysleli! Na co bychom si podle vědců měli dát pozor?
Se stavem, kdy jsme smutní nebo cítíme pocit úzkosti, se v životě setkal snad každý. Existují však lidé, kteří tento stav pociťují permanentně. Ti jsou pak nuceni navštěvovat odborníky, kteří jim většinou naordinují prášky, které by jim měly od těchto pocitů ulevit. Co může takové stavy způsobovat?
Deprese se měří podle takzvané Hamiltonovy stupnice, která začíná od nuly (zde člověk tančí v extázi štěstí) a končí na čísle 59, kde má člověk sebevražedné sklony. Podle profesora Irvinga Kirsse z Harvardské univerzity vám zlepšení způsobu spánku na stupnici může pomoct až o 6 bodů, zatímco chemická antidepresiva vám pomohou posunout se přibližně o 1,8 bodů.
Zajímavé zjištění učinil doktor Felitti v polovině 80. let. Tehdy pomáhal obézním lidem zhubnout a vyrovnat se s depresemi. Těm, kterým se podařilo shodit nejvíce kil, se paradoxně pocity deprese ještě prohloubily. Někteří z nich dokonce začali vykazovat sebevražedné sklony a celkově se většina z nich shodovala na tom, že se cítí více zranitelní. Teprve po tom, co doktor mluvil s jednou pacientkou, otevřely se mu oči. Osmadvacetiletá žena se doktorovi svěřila, že když byla obézní, nebyla středem pozornosti. Poté, co se jí podařilo zhubnout, na ni muži začali zírat. To ji vyděsilo natolik, že se opět začala nezadržitelně přejídat. Felitti jí položil otázku, kdy se začala vážit. „V jedenácti letech,“ odpověděla. „Bylo ve vašem životě něco jinak, když vám bylo jedenáct let?“ „To byla doba, kdy mě začal dědeček znásilňovat,“ vypověděla žena. Právě od tohoto momentu se doktor v dalším pátrání odrazil a zjistil šokující informaci. Ze 183 lidí v programu bylo přes 55 % sexuálně zneužito.
Z jeho výzkumu vyplývá, že pokud jste jako dítě zažili trauma v sedmi kategoriích, pravděpodobnost výskytu deprese v dospělosti je u vás velmi vysoká. Riziko se zvýšilo až o 30 %. Tito lidé následně začali experimentovat s drogami nebo vykazovali sebevražedné sklony.