Sex a vztahy

11. listopadu 2019 14:30

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Sexuální orientace se utváří do 30 let, tvrdí vědci. Jak poznáte, že jste gay nebo lesba?

Jestli si odmalička myslíte, že jste hetero, možná vás tohle překvapí. Zda jste na ženy nebo na muže, se totiž rozhoduje až kolem vašeho třicátého roku, tvrdí studie.

Není to tak, že bychom se zkoumali jenom v mládí a potom už měli jasno. Studie, do které se zapojilo na 12 tisíc mladých lidí, zkoumala jejich sexuální chování, sexuální atraktivitu nebo sexuální identitu. Jinými slovy to, kdo člověka přitahuje, s kým má sex, ale také to, jak se ohledně sexuality sám identifikuje. Zatímco jeden se může identifikovat jako homosexuál, nebrání mu to, aby měl sex se stejným pohlavím, ale i naopak – heterák může mít sex se stejným pohlavím, pokud to odpovídá jeho preferencím. Ale nemusí přitom být gay. A podobně.

Studie monitorovala americké dospělé a studenty od 16 do 20 let a začátek jejich třicetin. Výsledky ukázaly, se sexuální orientace i preference se mohou časem měnit. I když nejpočetnější skupinu tvořili heterosexuálové, tak muži i ženy přiznali, že je v určitém období v životě přitahuje i stejné pohlaví. Jen se to nikdy nepromítlo do jejich života. Zatímco kolem dvaceti let jsou lidé v období sebehledání se a experimentů, ve třiceti to ještě nekončí. Tam lidé vstupují do dlouhodobých vztahů a jejich sexuální orientace se formuje podle pohlaví partnera či partnerky. Možná z důvodu dlouhodobých vztahů pak není bisexualita tolik „vidět“.


Přečtěte si také