Sex a vztahy

7. ledna 2020 11:56

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Těchto 5 vět vám manipulátor říká, abyste se cítili jako blázni. Jak tuhle taktiku rychle prokouknout?

Když s vámi někdo chce manipulovat, tak si hraje s vašimi city a emocemi ve svůj prospěch. K tomu, aby vás ovládal, ale potřebuje, abyste se cítili nejistě.

1. Nerozumíš tomu, co říkám. Jasně, jste totiž úplně mimo, a špatně jste pochopili určitou informaci – tohle je běžná taktika, když je manipulátor přistižený u činu nebo lhaní. Jakmile se to stane, snaží se vás zpochybnit. Matou jiné lidi a mají z toho radost – vy jste však všechno pochopili dobře, to jen jemu se to nehodí do krámu.

2. Chováš se jako blázen. Zase je zde cílem vás zmást nebo zpochybnit. Fráze jako „chováš se jako blázen/naprosto nelogicky/hrabe ti“ jsou útokem na vaše duševní zdraví. Nezáleží na tom, jakým způsobem je tahle fráze vyslovená, jde o její význam. Manipulátor se sice snaží působit objektivně, ale to je jenom zástěrka. Je to osobní.

3. Jsi příliš citlivý/citlivá. Zase další věta, která ve vás má vyvolat pochybnosti, přitom nejste citliví, ale jen normálně uvažující člověk. A hlavně není nic špatného na tom být citlivý, jenomže právě citliví lidé častěji podlehnout manipulátorům, kteří je utěšují, starají se o ně. Jsou však také vnímavější ke svým pocitům, což je přesně to, co vyhovuje manipulátorovi – abyste viděli chybu na svojí straně.

4. Nemám rád sociální hry. Ale ano, mají je rádi a až moc dobře. Jsou v tom naopak mistry. Manipulují s vámi nejasným způsobem, takže vás to nutí zkoumat jejich jednání. Oni jsou ti, co si v tom libují. Smutné je, když budete vidět chybu na své straně a nedojde vám, odkud vítr vane.

5. Moc přemýšlíš. A oni nechtějí, abyste přemýšleli, protože to by mohlo narušit síť jejich manipulací a lží. Možná jste přemýšleli až moc a možná ne, ovšem, na tom přece není nic špatného. Ovšem ani když nad tím budete usilovně přemýšlet, neznamená to, že odhalíte jeho záměry. Manipulativní záměry se špatně odhalují a je to někdy nemožné, nejsou totiž racionální.

Jestli jste byli obětí manipulanta, jste nejspíš plní pochybností a cítíte se ublíženi. Možná vám to chvilku zabere, ale pak pochopíte, že s vámi není nic špatného.


Přečtěte si také