Sex a vztahy

21. února 2021 10:11

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tyhle sexuální pozice vám zajistí kvalitní spánek! Proč byste je měli hned vyzkoušet?

Když se občas jeden z partnerů chce vyhnout sexu, může použít jako výmluvu to, že ho bolí hlava, anebo je příliš unavený. Ale výzkum ukázal, že sex ve skutečnosti zajišťuje lepší spánek.

Ve výzkumu odborníci sledovali na 1600 lidí ve studii zaměřené na spánek, aby zjistili, jestli se lidem po sexu spí lépe. Respondentům bylo řečeno, aby během tříměsíčního období vyzkoušeli 25 populárních sexuálních pozic. Odborníci takto chtěli zjistit, které z těch sexuálních pozic mohou zlepšovat kvalitu REM spánku nejvíce. Pro vysvětlení – REM spánek je ta fáze spánku, kdy sníte nejživěji. Během noci několikrát procházíte všemi fázemi spánku s tím, že se do fáze REM dostanete několikrát za noc až do rána. Studie zjistila, že sexuální pozice „na pejska“ je tou, která zlepšuje spánek úplně nejvíc.

Poté, co spolu souložili páry „na pejska“, spalo ve fázi REM až 33 procent účastníků, což je 43procentní nárůst proti typickému 23procentnímu spánku ve fázi REM proti ostatním nocím. Pozice lotosu – kdy dva jsou naproti sobě v pozici „vsedě“ (39 procent), misionáře (35 procent) a mostu – kdy muž udělá most, a žena si na něj obkročmo sedne (30 procent) patří mezi sexuální pozice, které nejvíce zvýšily kvalitu spánku, a kdy se lidé nejvíc dostali do fáze REM. Bylo však zjištěno, že pozice „zboku“ nejvíce snižuje kvalitu REM spánku, a to o celých 26 procent. Populární pozice „69“ snížila kvalitu spánku o 22 procent a pozice pavouka (partneři jsou naproti sobě v polosedu) snížila kvalitu spánku o 17 procent. Stejně špatně je na tom i stání.

REM spánek by měl tvořit necelou čtvrtinu spánku člověka. Považuje se to za důležité, protože stimuluje části mozku spojené s pamětí a učením. Pomáhá také zpracovávat emoce. Výsledky také ukázaly, že sex zvýšil REM spánek u mužů více než u žen. Zřejmě to může být proto, že jsou ženy během pohlavního styku více duševně stimulovány než muži, kteří zažívají stimul spíš fyzicky. Může to být i důvodem, proč jsou ženy po sexu víc ostražité, zatímco muži jsou obvykle unavení.

Sdílejte článek
Štítky spánek Sex sex sexuální polohy sexuální praktiky Mavin Records

Přečtěte si také