šťastné manželství hlavní
Autor: iStock šťastné manželství hlavní

ODHALENO: Vědci zkoumali tisíce párů, aby zjistili, co dělá vztah šťastným. Jaký byl výsledek?

Tamara F. . Publikováno: 13.07.2021
Máme dobrou zprávu pro všechny, kteří neustále tápou ve vztazích. Vědci odhalili, jaké jsou nejdůležitější aspekty pro budování šťastného a úspěšného vztahu.

reklama

Ačkoli je těžké pochopit, co činí vztah úspěšným a šťastným, mnoho vědců se tímto tématem zabývala jak v minulosti, tak i v současnosti. Psycholog John Gottman provedl několik experimentů, které nazval „Laboratoř lásky“. Na základě svých poznatků roztřídil páry do dvou kategorií, a to „mistři“ (ti, co měli dlouhodobý vztah) a „pohromy“ (ti, co se rozvedli). Poté sledoval charakteristické a společné rysy obou skupin, ze kterých došel k jasnému závěru.

Páry „mistři“ si navzájem prokazovali úctu a neustále vytvářeli prostředí plné laskavosti a respektu. Pocit péče, porozumění a sdílení okamžiků radosti hraje prokazatelně obrovskou roli pro to, aby se páry cítily propojené a partneři si zůstaly navzájem věrní. Důležité je mít s partnerem stejné priority a hodnoty v životě, který chcete společně žít a prožít.

Kromě již zmíněných aspektů je pro zdravý kvalitní vztah nezbytná i spokojenost v intimním vztahu, dospělé řešení konfliktů a náležité ocenění a chvála partnera. Mezi poslední, ale určitě ne nedůležitý, bod patří vzájemná komunikace a kompromisy, bez kterých se žádné spokojené manželství neobejde.

9 nejčastějších důvodů, proč jsou muži v manželství nešťastní

9 nejčastějších důvodů, proč jsou muži v manželství nešťastní

13 nejšílenějších svatebních šatů 8

GALERIE: 13 nejšílenějších svatebních šatů, po kterých vám manželství určitě dlouho nevydrží

reklama