Sex a vztahy

13. července 2021 13:16

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Vědci zkoumali tisíce párů, aby zjistili, co dělá vztah šťastným. Jaký byl výsledek?

Máme dobrou zprávu pro všechny, kteří neustále tápou ve vztazích. Vědci odhalili, jaké jsou nejdůležitější aspekty pro budování šťastného a úspěšného vztahu.

Ačkoli je těžké pochopit, co činí vztah úspěšným a šťastným, mnoho vědců se tímto tématem zabývala jak v minulosti, tak i v současnosti. Psycholog John Gottman provedl několik experimentů, které nazval „Laboratoř lásky“. Na základě svých poznatků roztřídil páry do dvou kategorií, a to „mistři“ (ti, co měli dlouhodobý vztah) a „pohromy“ (ti, co se rozvedli). Poté sledoval charakteristické a společné rysy obou skupin, ze kterých došel k jasnému závěru.

Páry „mistři“ si navzájem prokazovali úctu a neustále vytvářeli prostředí plné laskavosti a respektu. Pocit péče, porozumění a sdílení okamžiků radosti hraje prokazatelně obrovskou roli pro to, aby se páry cítily propojené a partneři si zůstaly navzájem věrní. Důležité je mít s partnerem stejné priority a hodnoty v životě, který chcete společně žít a prožít.

Kromě již zmíněných aspektů je pro zdravý kvalitní vztah nezbytná i spokojenost v intimním vztahu, dospělé řešení konfliktů a náležité ocenění a chvála partnera. Mezi poslední, ale určitě ne nedůležitý, bod patří vzájemná komunikace a kompromisy, bez kterých se žádné spokojené manželství neobejde.


Přečtěte si také