Sex a vztahy

28. července 2020 15:49

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Vyléváte si na druhých svůj vztek? Takhle jim ukážete, že je máte i přesto rádi! Jak na to?

Hádky prostě ke vztahům patří. Je jedno, jestli se hádáte s partnerem, známým nebo s rodiči. Je ale dobré dát druhým najevo, že vám na nich i tak záleží.

Hádky a konflikty jsou občas nepříjemné, a přestože můžete vybouchnout, tak jestli nechcete přijít o svoje kamarády, známé, nebo nechcete mít nedořešené konflikty, které pak časem začnou pěnit a vyrostou v něco nepěkného, je dobré ostatním lidem dát najevo, že je máte rádi, přestože jste se spolu pohádali. Zejména pak to platí pro děti, které nemusí něco podobného zcela automaticky pochopit.

Ale jak jim to dát najevo, zvláště tehdy, když jste naštvaní? Především je potřeba si uvědomit, že hněv je naprosto přirozená emoce, s kterou nemá cenu bojovat. Občas navíc máte plné právo být naštvaní a znamená to, že je potřeba něco vyřešit. Vztek obvykle nevede zcela k řešení problému a je nejlepší se napřed uklidnit a poté situaci řešit, ale i tak signalizuje, že něco není v pořádku.

Podle odborníků je nesmírně důležité druhým lidem dát najevo, že nám na nich záleží, aby se vztahy i přes výbuchy vzteku udržely a nepoškodily. Na to existuje několik rad. Zaprvé slovně ujistěte, že je máte rádi – platí zejména pro děti. Poté je dobré vyslechnout protějšek ohledně toho, co má na srdci a jak vnímá situaci on. V situaci, kdy jste propadli hněvu, ho můžete „ztlumit“ nějakou aktivitou – třeba sportem, či tím, že se z toho vypíšete. Dále se snažte uchovat hádky v soukromí a nesvěřovat se s nimi zbytečně několika lidem naráz, či je netahat na sociální sítě – ukážete tak druhému, že si ceníte vzájemného soukromí. Nakonec můžete druhého i obejmout, což je však během vyhrocené situace nesmírně těžké.

Sdílejte článek

Přečtěte si také