Sex a vztahy

2. prosince 2019 13:29

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Způsob a délka líbání vám řekne, jestli jste v dlouhodobém vztahu. Která pusa je jasná tutovka?

Líbáte se dlouho a se zavřenýma očima, nebo si dáváte spíš kratší pusy několikrát během dne? To, jakým způsobem se s partnerem líbáte a jak dlouho jednotlivé polibky trvají, prozradí o vašem vztahu víc, než si přiznáte.

Skrze líbání si vyměňujeme důležité genetické informace, které putují do našeho mozku. Vědci z Oxfordské univerzity zjistili, že opravdu existuje souvislost mezi tím, jak často se líbáte, a mezi délkou vašeho vztahu. Ženy si cení líbání o to více, jsou totiž mnohem vybíravější a skrze líbání může jejich mozek detekovat podstatné informace. Líbání dokáže změřit kondici partnera a jeho celkové zdraví. Například špatný dech svědčí o zdravotních problémech. Navíc si při líbání vyměňujeme látku, která obsahuje feromony, které odhalí informace o biologickém složení člověka. Vše vyhodnocujeme zcela nevědomě a zcela automaticky.

Zajímavé je, že 60 procent lidí připustilo, že ztratili zájem o potenciální vztah po prvním polibku, pokud byl špatný. Mozek doslova analyzoval polibek a poslal zprávu, že tahle osoba není ta, která by byla vhodná pro vztah – u ženy to znamená, že to není vhodný otec jejích dětí. Líbání partnera, kterého milujeme, je však skvělý způsob, jak vztah posílit. Rty jsou totiž plné nervů, a když políbíme svou lásku, vybídne to mozek, aby uvolnil silný hormon oxytocin, známý také jako hormon lásky, díky němuž jsme šťastní. Líbání je odrazem zdravého a silného vztahu.

Druhy polibků a vztahy

Jemný polibek, kdy se oba partneři dotýkají jemně rtů druhého. Je to gesto, které ukazuje, jak blízko jste ke svému milovanému protějšku. Jde o polibek v dlouhodobém vztahu, může se objevit i na počátku vztahu. Délka: 2–5 minut.

Polibek na tvář. Když dáváte svému partnerovi jemné polibky na tvář, znamená to, že je váš vztah na dobré cestě. Jde o vztah přátelský. Délka: několik sekund.

Spidermanův polibek. Ikonickým okamžikem ve filmu Spiderman byl romantický polibek. Jde o milenecký vztah nebo flirt. Délka: několik sekund až 2 minuty.

Andělský polibek. Když svého partnera jemně líbáte na zavřená víčka, je to intimní akt typický pro dlouhodobý vážný vztah. Délka: obvykle 1–2 minuty.

Líbnutí. Tohle je jen lehký a rychlý dotek rtů, který se provozuje spíš na společenských akcích s lidmi, které příliš neznáte. Jde o společenský polibek, který symbolizuje, že jste jen známí. Délka: několik sekund.

Polibek se zavřenými ústy. Tenhle je podobný rychlému líbnutí, jenom vydrží déle. Jestli je to váš styl líbání, může to znamenat, že má váš vztah nějaké potíže. Většinou jde o počátek vztahu nebo dlouhodobý vztah. Délka: několik sekund až 1 minuta.

Francouzák. Vyjadřuje smyslnost, touhu a romantiku. Jestli je to váš styl polibku, znamená to, že jste vášnivým a dobrodružným milencem. Může jít o dlouhodobý vztah či uspokojivý milenecký vztah. Délka: 5 až 10 minut i více.


Přečtěte si také