Showbyznys

13. března 2015 14:52

Petr Cífka

5 důvodů, proč byl Terry Pratchett maximální borec

Kultovní britský spisovatel dokázal spojit originální příběhy s trhlým humorem a šílenými hrdiny. Pokud jste od něj nikdy nic nečetli, možná je čas to napravit. Máme pro vás pár tipů.

Na želvím krunýři

Terry Pratchett rovná se Úžasná Zeměplocha. Tahle komediální fantasy, která se odehrává na placaté planetě, kterou nese čtveřice slonů letících na zádech obří želvy vesmírem, má dnes čtyřicet dílů, ten poslední se na našich pultech objeví letos a co se stane s rozepsaným jednačtyřicátým, dnes asi nikdo neví. Vedle románů existují i sbírky povídek, comicsy, několik map důležitých měst a dokonce i knížky, které se tváří skoro až vědecky. Pratchett si ve své nejslavnější sérii nepokrytě utahuje z fantasy klasiků, jako byl Tolkien a jeho Pán prstenů nebo autor Conana R. E. Howard, ale nebojí se ani satiry a dělá si legraci i z našeho světa.

Nečekaní hrdinové

Svět Úžasné Zeměplochy má samozřejmě svoje hrdiny, odvážné bojovníky a mocné mágy. Pratchett ale obvykle pracuje s trošku jinými postavami. Mnohem zábavnějšími. Je tu nešikovný kouzelník Mrakoplaš, který chodí v klobouku s nápisem MÁK, trojice svérázných čarodějek či policejní sbor města Ankh-morpork, jemuž šéfuje vcelku normální Samuel Elánius, který má na starost člověka adoptovaného trpaslíky, vlkodlačici nebo naprosto tupého trolla, jehož IQ stoupá s klesající teplotou v okolí. A pak je tu ještě Smrť, který svou profesi vykonává s pomocí vnučky Zuzany. Tohle fakt nejsou normální hrdinové.

Sranda s koncem světa

Na kultovní fantasy komedii Dobrá znamení spolupracoval s další legendou, Neilem Gaimanem, autorem comicsového Sandmana. Příběh se točí okolo zrození dítěte, které by mělo být Antikristem, bohužel se to ale celé malinko zvrtne a démon Crowley s andělem Azirafalem jsou po krk v problémech. Do hry se navíc zapojí čtyři jezdci z Apokalypsy, konkrétně Hlad, Válka, Smrt a Znečištění, který nahradil Mor, jenž odešel do předčasného důchodu. Filmovou verzi několik let neúspěšně připravoval bývalý člen Monty Pythonova létajícího cirkusu a režisér 12 opic Terry Gilliam.

Podobné články

Něco pro prcky

Pokud máte děti a myslíte, že na suchý humor Zeměplochy nejsou ještě připravené, můžete zkusit jiného Pratchetta. Kobercové se odehrávají v říši mrňavých tvorů žijících v nekonečných lánech koberců. Ale i tady se může odehrávat napínavý příběh plný fantazie, divných stvoření a hrdinů se srandovními jmény. Pak tu je trilogie Vyprávění o Nomech. Opět jsou ve středu dění mrňavé potvory, které tentokrát bojují o život a musí společnými silami rozhýbat náklaďáky, bagry a nakonec i letadlo Concorde. Když to budete prckům číst, nejspíš se budete smát spolu s nimi.

Sci-fi místo fantasy

Pratchett zabrousil i do žánru science fiction s trilogií o hrdinovi jménem Johnny. Je to puberťák, který ovšem musí řešit jiné problémy než blbé známky, první lásky a kocoviny. Hned v první knize má pomoci mimozemšťanům v boji proti krvežíznivým lidem. Později pomáhá mrtvým zachránit jejich hřbitov před stěhováním a nakonec dojde i na cestování časem s pomocí místní somračky. Tahle série je pro trošku odrostlejší děcka, ale nudit se u ní nebudou ani čtenáři s občankou. Komu nesedne trošku divná a hodně střelená Zeměplocha, může zkusit tohle. Pratchett si se sci-fi poradil stejně dobře jako s komediální fantasy.


Přečtěte si také