Showbyznys

9. dubna 2015 10:29

Petr Cífka

5 důvodů, proč je král detektivek Jo Nesbø opravdu cool

5 důvodů, proč je král detektivek Jo Nesbø opravdu cool

Jeho knížky se prodávají líp než chleba v Somálsku, a i když se snad každý týden objeví nějaký ambiciózní konkurent, jen málokterý se kvalitám tohohle norského mistra napětí vyrovná. Proč je Nesbø tak úspěšný a proč byste ho měli zkusit i vy?

Divoká minulost

To, že chce psát knížky, si ujasnil až celkem pozdě. Původně chtěl být profesionálním fotbalistou a po zranění vystudoval ekonomii a pracoval jako makléř. Zároveň se věnoval muzice a spolu s bráchou Knutem založil rockovou kapelu Di Derre. A byli zatraceně úspěšní. Když mu ale umřel otec, rozhodl se přehodit výhybku a stát se spisovatelem.

Detektiv Harry Hole

Hrdinou jeho debutu Netopýr byl Harry Hole, policajt, který se objevil i v jeho dalších devíti románech. A šlo o klasického drsňáka ze staré školy, který se nemohl rozhodnout, jestli ho víc baví lovit zločince, kašlat na nadřízené nebo chlastat první ligu. Po vrazích a podobných lumpech jde nejen v Norsku, ale i v Austrálii, Thajsku nebo v Kongu.

S nikým se nepáře

Nesbø ovšem píše i o jiných postavách a třeba v Lovcích hlav spojil detektivní zápletku se světem, který on sám moc dobře znal. Děj se odehrával v prostředí finančních institucí a nadnárodních společností, to ovšem neznamenalo, že jeho hrdina nemůže napíchnout psa na traktor a ukrývat se před vrahem tak, že se až po hlavu zanoří do septiku. Výraz „po krk ve sračkách“ situaci nikdy nevystihoval lépe.

Knížky pro děti

I Jo Nesbø má nejspíš někdy plné zuby sériových vrahů a zkorumpovaných policajtů, a tak píše i pro prcky. Hrdinou série Doktor Proktor je šílený vynálezce, který vymýšlí prdící prášky, cestuje časem a čas od času skoro zničí svět. A děckám se to líbí. Jen dejte bacha, abyste jim omylem neprohodily autorovy knížky s nějakým jeho dospělejším čtením, mohlo by je to solidně rozhodit.

Miláček filmařů

Nesbø je fenomén nejen v Evropě, ale i za mořem a jeho úspěchů už si všimli i filmaři. Filmová verze Lovců hlav se stala evropským hitem a mluví se o hollywoodském remaku, dobrodružství Doktora Proktora mělo v Norsku premiéru vloni a chystá se i filmová verze případu Harryho Holea Sněhulák. A aby toho nebylo málo, pracuje Nesbø na seriálu Occupied, v němž Rusko navštíví Norsko. A přiveze s sebou tanky.

Sdílejte článek
Štítky Austrálie kniha Norsko knížka Evropa vrah Thajsko lovec Somálsko hůl Rusko detektiv Hrdina Harry Hole policajt Netopýr

Přečtěte si také