Showbyznys

10. dubna 2015 23:27

Petr Cífka

8 videoherních levelů, při kterých chytnete nerva

Prasklé cévky, omlácené klouby, prokopnuté televize. To vás čeká při hraní tohohle matroše.

Předně je potřeba říct, že při hledání těch úplně nejtěžších levelů a nejbrutálnějších her, u jejichž paření vaše trpělivost zmizí v černé díře, jsme museli jít trochu do historie. Do temných časů, kdy neexistoval internet ani kamarádi na mobilním telefonu, a jedinou vaší spásou byly tištěné časopisy, ve kterých se tu a tam objevil návod nebo cheat. To se ovšem týkalo hlavně adventur, strategií a podobných žánrů. U skákaček, RPG nebo 3D stříleček šlo o skill. Buď jste to stokrát zkusili a zoceleni stovkami pokusů vítězoslavně došli konce hry, nebo to byl další z řady nekonečných game overů. A frustrace, kterou si dnešní hráči neumí představit. Ti naříkají, když se na trhu objeví něco jako Hotline Miami nebo Super Meat Boy. Jenže pokud jste na začátku devadesátek vlastnili cokoliv od Nintenda, moc dobře víte, že podobně těžké byly všechny hry. A taky vám vždycky pár týdnů vydržely. Jó, to byly časy...

Goldeneye – Aztec

Vyhrožovali jsme dávno zapomenutou nostalgií, ale hned na začátku se vracíme jen o pár dekád k střílečkovému hitu z Nintenda 64. Asi nejlepší filmová bondovka se dokonce dočkala i remaku a s ním se vrátil i nechvalně proslulý level jménem Aztec. Spousta silných nepřátel schovaných za rohem, neuvěřitelně silný boss se dvěma kulomety a samozřejmě absence jakýchkoliv savepointů. Dnes neumírej? Název téhle bondovky bohužel tenkrát ještě nebyl na světě, takže jste umírali včera, dnes i zítra.

Battletoads – Turbo tunnel

Asi nejslavnější nervák všech dob. Battletoads už dneska pamatují jen opravdoví fajnšmekři, ale tenhle level pravidelně vyhrává podobné žebříčky. A přitom je hned zkraje hry. Vaše bojová ropucha v něm nasedne na tryskolet a musí zdolat tunel s trojciferným počtem překážek. Ty přicházejí náhodně a především ve značné rychlosti. Rozhodli jste se hrát ve dvou, aby se vám během tradičnějších levelů pohodlněji mlátili nepřátelé? Tak hodně štěstí, protože jakmile udělá chybu spoluhráč, končíte oba. Tenhle level může za konec spousty pevných přátelství.

Legend of Zelda: Ocarina of Time – Water Temple

Neuvěřitelně dlouhý level, ve kterém si neúmyslně nadstřelená obtížnost podává ruku s nepovedeným ovládáním a místy i odfláknutým gamedesignem. Ano, je to jedna z nejoblíbenějších her ze Zelda série, ale autoři se zrovna s tímhle levelem moc nemazali. Musíte si pamatovat spoustu věcí a míst, pod vodou se obtížně bojuje a občas se i při sebelepším soustředění ztratíte. Při remakování na kapesní Nintenda zrovna tenhle level Nintendo do značné míry opravilo a vylepšilo. Pozdě, ale přece!

Super Mario: Lost Levels – C-3

Sama o sobě dost raritní hra, která způsobila evropským hráčům nejednu bezesnou noc. Lost Levels byl původně druhý díl mariovské série, který ovšem v Evropě vyšel v úplně jiném balení, když se ukázalo, že pro Japonsko nastavenou obtížnost prostě na starém kontinentě vůbec nedáváme. Lost Levels byla původní japonská dvojka, která vyšla jako bonus a srazila sebevědomí řadě herních pamětníků. Zejména level nazvaný genericky C-3 byl opravdovým hřbitovem. Tady to spousta lidí vzdala a šla si radši hrát se švihadlem.

Super Mario Galaxy 2 – Perfect Run

Máte pocit, že hry z nové generace už jsou v tomhle směru v pohodě? Zřejmě už doma nemáte Nintendo. Tahle firma trápí gamesníky i dneska a důkazem budiž level nazvaný bez jakéhokoliv obalu Perfect Run. Sebemenší chyba v tomhle komplexním světě s mnoha úrovněmi vás bude stát kejhák a veškerý postup. Na YouTube sice můžete do zblbnutí koukat na to, jak se to dělá, ale pokud máte obě ruce levý, stejně to nedáte. Věřte nám, zkoušeli jsme to.

Teenage Mutant Ninja Turtles – Water Dam

A ještě jedna retro libovka z Nintendo Entertainment System (zkráceně NES), boží akční skákačka podle Želv ninja, konkrétně tedy level s vodní přehradou. Kdo by čekal, že budou želvy pod vodou takhle nemotorné? Navíc vás při zneškodňování několika bomb čekají podvodní pasti, radioaktivní chaluhy, mezi kterými se proplouvá stejně, jako když brázdíte tužkou takový ty bludiště narýsovaný ve starým Právu, a zmínil jsem, že tu je časový limit? Za pár nocí na Red Bullu to dáte. Jenže tenkrát žádnej nebyl. Museli jsme to dát na kofole, co rozpouštěla desetníky. True story, bro.

Halo 3 – Cortana

A teď taky něco novějšího, abyste neměli pocit, že autoři her úplně nevyměkli. Předposlední level třetího Halo je obecně považován za jeden z nejtěžších střílečkových levelů vůbec. Hodně nepřátel, málo zbraní a především neustálý důraz na taktiku. A skill. Nejenže se musíte s pohůnky bosse jménem The Flood naučit bojovat, zároveň sem musíte přijít vyzbrojeni skvělou muškou. A vědět, kdy se vyplatí utíkat, kdy střílet a kdy krýt. Návodů existuje hodně, ale i při nejjednodušší obtížnosti je level skutečným oříškem. A na nejvyšší obtížnost Legendary? Dáte to za devět minut. Pokud jste bůh. V opačném případě vám nebude stačit ani sto let.

Dark Souls – Blighttown

Jedna z těch slavných těžkých her posledních let je rozhodně RPG Dark Souls, kde kolikrát spoléháte na pomoc těch, kteří na stejném místě umřeli mnohokrát před vámi. Jenže Blighttown je přímo zamořený nepřáteli a především snipery, co na vás flusají otrávené šipky. Klíčem k úspěchu je se nikde nezastavovat, pokud možno vylákat nepřátele jednoho po druhém a sem tam se vlastnoručně trochu otrávit, abyste si vybudovali imunitu vůči flusačkám. Co vás nezabije, to vás posílí. Ale než se tak stane, tak umřete. Možná jen stokrát, když budete opravdu dobří.

A u čeho jste vytuhli vy? Pochlubte se, postěžujte si, třeba vám někdo v diskuzi poradí. Mnohem pravděpodobněji se vám ale vysměje. Život je totiž svině i o víkendech...

Sdílejte článek
Štítky Japonsko Evropa YouTube právo Red Bull Miami Super Mario Nintendo Nintendo Nintendo Entertainment System Nintendo 64

Přečtěte si také