Showbyznys

6. června 2015 08:45

Petr Cífka

Bere víc Alonso, Vettel nebo Hamilton? Srovnejte platy miliardářů z Formule 1!

Piloti Formule 1 jsou jedni z nejlépe placených sportovců vůbec. Na stovky milionů ročně si ale přijdou jen ti nejlepší.

Většina z nich bydlí v Monaku, protože se tu koná jeden z nejdůležitějších závodů sezony, každý den končí večírkem a především se tu nemusí platit daně z příjmu. Formule 1 je královnou motorsportu a její hvězdy mají pohádkové honoráře. Mluvíme tady o těch nejlepších z nejlepších. Zatímco piloti z méně úspěšných stájí si musí své místo v kokpitu zaplatit, tovární týmy na vrcholu svá želízka v ohni neváhají pozlatit. Aby také ne, když jejich ruce rozhodují o zisku trofejí. Částky, které dnes piloti Formule 1 každoročně inkasují, by ve vás mohly vyvolat závist, ale oproti platu Michaela Schumachera z období jeho největší slávy jsou to víceméně drobné. Ano, Fernando Alonso, nejlépe placený pilot současnosti, sice vydělává stejně jako kdysi Schumacher u Ferrari, ale ani zdaleka nedosáhne na jeho sponzorské příjmy. Schumi si tehdy díky spolupráci se sponzory přišel dohromady na nějakých osmdesát milionů dolarů ročně a stal se jedním z prvních sportovců-miliardářů. O tom se dnešním závodníkům může jenom zdát, ačkoliv hluboko do kapsy rozhodně nemají.

1. Fernando Alonso – 39 milionů dolarů

Ačkoliv talent od pánaboha vyhrál poslední velkou cenu předloni a letos ještě neinkasoval ani jediný bod, užívá si zdaleka nejvyšší gáže v celém startovním poli. Pokud kromě plnovousu nezačne Fernando pěstovat i nějaká ta umístění na bedně, zřejmě si napřesrok platově hodně pohorší.

2. Sebastian Vettel – 30 milionů dolarů

Po nekonečné vítězné lajně u Red Bullu se po změně pravidel na Vettela i Red Bull snesly krušné časy. Němec utekl do Ferrari, kde dostal královský plat, do značné míry motivovaný předchozími výsledky a všeobecnou popularitou. Poté, co loni nevyhrál ani jediný závod, se Vettel za volantem Ferrari konečně zase dostává do formy. Momentálně je třetí v bodování pilotů, se slušným náskokem před týmovým kolegou Räikkönenem.

3. Lewis Hamilton – 28 milionů dolarů

Obhájce loňského titulu a aktuálně nejúspěšnější muž průběžného bodování až na třetím místě? Hamiltona mohou hřát trofeje a fakt, že v příštím roce dojde k úpravě jeho platu, která z něj udělá nejbohatšího pilota v celém závodním poli. Teď má ale jen osmadvacet milionů, protože smlouvu s Mercedesem podepisoval na tři roky dopředu s minimálním meziročním navýšením. Hamilton ovšem jako aktuální šampion inkasuje slušné peníze od sponzorů, takže si vůbec nemusí stěžovat.

4. Kimi Räikönnen – 20 milionů dolarů

Dvojka u Ferrari a aktuálně bramborová pozice v průběžném bodování. Kimi je postrach – jeho průpovídky a pragmatický přístup k celému cirkusu jménem Formule 1 jsou všeobecně známé a získal si díky nim mezi fanoušky až kultovní status. Možná i proto si ho Ferrari hýčká parádním honorářem (jen za piloty Italové utratí neuvěřitelných 50 milionů dolarů). Kromě marketingu ovšem angažmá hvězd přináší i výsledky. Ferrari je v poháru konstruktérů na druhém místě, s velkým náskokem před ostatními.

5. Nico Rosberg – 15 milionů dolarů

Dvojka Mercedesu si vystačí se skromnějším honorářem, ačkoliv v posledních několika závodech ostřeluje Hamiltona a zaručuje automobilce obrovský náskok v poháru konstruktérů. Jestli bude Rosberg jezdit jako doposud, určitě si o pěkných pár milionů dolarů polepší. Se sponzory je to horší – Rosberg totiž zrovna nemiluje kamery a radši se soustředí na závodění a vrtání se v autě. Zjevně to funguje, ale marketingový oslíček má radši extroverty.

6. Jenson Button – 11 milionů dolarů

McLaren pálí ve svých výfucích obrovské jmění. Sázka téhle stáje na hvězdy se totiž zatím nevyplatila. Alonso i Button mají na kontě celou řadu historických úspěchů a McLaren doufal, že když je zaplatí (dohromady padesát milionů dolarů), konečně se štěstí obrátí v jeho prospěch. Jenže Alonso má zatím nula nula nic a Button inkasoval pouhé čtyři body. Kde není konkurenceschopná technika, tam nepomohou ani sebešikovnější piloti.

7. Zbytek

Ostatní piloti, bez ohledu na své úspěchy, se pohybují hluboko pod hranicí pěti milionů dolarů, někteří z nich, hlavně teenageři jako Max Verstappen a Carlos Sainz, pak dokonce pod hranicí půl milionu dolarů. I to je ovšem pro někoho pohádkové bohatství. Navíc v téhle loterii můžete během několika let snadno vystoupat nahoru. Stačí jezdit rychle, protože víc než kde jinde platí, že čas jsou peníze. A čím menší hodnota na časomíře, tím větší hodnota na bankovním účtě.

Sdílejte článek
Štítky peníze dolar Ferrari hvězda Formule 1 Lewis Hamilton formule plat miliardář pilot Michael Schumacher Sebastian Vettel Fernando Alonso Němec Nico Rosberg Lewis Hamilton

Přečtěte si také