19. září 2014 13:50
Táňa SáblíkováChystáte se na houby? Tak pozor na muchomůrky!
Češi jsou známí svou vášní pro houbaření. Jiné národy to moc nechápou, ale proč bychom si nenasbírali něco, co je tak výborný a hlavně zadarmo! Na co si ale dát pozor?
S podzimem začíná druhá vlna houbařské sezóny, která by měla podle všeho trvat až do poloviny října. Houbová exploze probíhá v tomto období především na Šumavě v severních Čechách, na Vysočině a na Brněnsku, nejhorší situace je podle mykologa Vladimíra Antonína ve středních Čechách.
Čeští houbaři se dají rozdělit na dvě téměř stejně velké skupiny. Jedna chodí sbírat houby pravidelně na „svá místa“, druhá naopak hledá tzv. „naslepo“. „Těžko soudit, která z těchto skupin má v houbaření větší úspěchy, jelikož jsme výzkum realizovali pomocí internetu,“ s úsměvem dodává Kamil Kunc. A vedoucí mykologické poradny Vladimír Antonín k tomu dodává: „Lidé, kteří jsou z malých vesnic, chodí spíše na vytipovaná místa, zatímco houbaři z velkých měst většinou žádné své „místečko“ nemají.“
Lidé také říkají, že znají více jak 5 druhů hub. Za experty se považuje 16 % lidí, kteří uvádí, že znají více jak 15 druhů hub. V rámci výzkumu jsme se zeptali, zda houbaři sbírají a zda také správně rozeznají muchomůrku růžovku. Tato houba, lidově zvaná masák, je výtečná jedlá houba, nicméně ji lze velmi snadno zaměnit za prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou. Pravděpodobně z tohoto důvodu ji také zhruba polovina houbařů raději vůbec nesbírá. S naprostou jistotou ji pozná ale jen čtvrtina houbařů.
Přitom rozeznat růžovku od muchomůrky tygrované není vůbec složité. Znaků je hned několik. „Rozdíl najdeme především v prstýncích. Masák má prstýnek z vrchu dolů jemně rýhovaný, kdežto muchomůrka ho má hladký. Odlišnosti můžeme najít i v barvě. Růžovka bývá ve spodu na nožičce temně vínová, ale muchomůrka zůstává krásně bílá,“ informuje mykolog.
Co vy máte rádi houby? A kolik jich znáte?
Mohlo by vás zajímat: