18. srpna 2014 19:00
Lenka ZajícováEbola. Co to vlastně je a proč se jí nemusíme bát
Z nemocnice v liberijském městě Monrovia uprchlo v noci na neděli 29 pacientů nakažených virem eboly. Jejich únik může být katalyzátorem obrovské zkázy.
Pacienti byli umístěni do ostře střežené karantény v nemocnici v jedné z chudinských čtvrtí města Monrovia. Tato čtvrť, ležící v blízkosti centra města, je hustě osídlena, žije zde až 75 tisíc lidí. Nemocným na svobodu pomohli ozbrojení příbuzní pacientů, kteří prý byli špatně informováni o stavu nemocných a neuvědomili si rizika spojená s jejich únikem.
Počátek táto nemoci:
Virus ebola se poprvé objevil v roce 1976, míra mortality je obrovská, 50 až 90 %. Místem těchto epidemií jsou především africké země, ale první umrtí hlásí již všechny kontinenty. Tato epidemie nabrala grády v roce 2013 v západoafrické Guineji a rozšířila se i do sousední Libérie a Sierry Leone. V srpnu 2014 počet nakažených přesáhl 2000 lidí a počet mrtvých 1000 lidí.
Co je to ebola?
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. V současné době je známých pět typů eboly. Tři z nich napadají člověka. Není proti nim žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je extrémně vysoká. Od března se virem infikovalo 2230 lidí. Vědci se ale shodují, že epidemie v Evropě nehrozí. Profesor Peter Piot, člen týmu, kterému se virus podařilo objevit v roce 1976, říká, že díky hygieně, možnostem karantény a kvůli podnebí se vylučuje výrazný projev tohoto onemocnění.