Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Showbyznys

Ebola. Co to vlastně je a proč se jí nemusíme bát

Z nemocnice v liberijském městě Monrovia uprchlo v noci na neděli 29 pacientů nakažených virem eboly. Jejich únik může být katalyzátorem obrovské zkázy.
Vydáno: 18.08.2014, Lenka
Virus Ebola
Virus Ebola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pacienti byli umístěni do ostře střežené karantény v nemocnici v jedné z chudinských čtvrtí města Monrovia. Tato čtvrť, ležící v blízkosti centra města, je hustě osídlena, žije zde až 75 tisíc lidí. Nemocným na svobodu pomohli ozbrojení příbuzní pacientů, kteří prý byli špatně informováni o stavu nemocných a neuvědomili si rizika spojená s jejich únikem.

Počátek táto nemoci:

Virus ebola se poprvé objevil v roce 1976, míra mortality je obrovská, 50 až 90 %. Místem těchto epidemií jsou především africké země, ale první umrtí hlásí již všechny kontinenty. Tato epidemie nabrala grády v roce 2013 v západoafrické Guineji a rozšířila se i do sousední Libérie a Sierry Leone. V srpnu 2014 počet nakažených přesáhl 2000 lidí a počet mrtvých 1000 lidí.  

Co je to ebola?

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. V současné době je známých pět typů eboly. Tři z nich napadají člověka. Není proti nim žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je extrémně vysoká. Od března se virem infikovalo 2230 lidí. Vědci se ale shodují, že epidemie v Evropě nehrozí. Profesor Peter Piot, člen týmu, kterému se virus podařilo objevit v roce 1976, říká, že díky hygieně, možnostem karantény a kvůli podnebí se vylučuje výrazný projev tohoto onemocnění.  

Další články k přečtení:

Pacient nula

EBOLA stále nepochopená: pacient nula i kontroverzní léčba

Virus Ebola

Jak se šířila ebola: kde se vzala a kam postupuje?

Článek je zařazen v: pacient , karanténa , ebola , vír , epidemie , únik , ebola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama