Showbyznys

7. dubna 2015 15:55

Petr Cífka

Fandovské petice, které opravdu zachránily televizní seriály

Nelíbí se vám, že televizní stanice zrušila váš oblíbený seriál nebo vykopla kvalitního moderátora? Dejte jí o tom vědět!

Díky internetu a tomu, že se dneska všechno loguje a ukládá do statistik, máte jedinečnou možnost svůj hlas zesílit. Názoru lidu, pokud je dostatečně znásoben, podléhají autoři i producenti už stovky let. Stačí si vzpomenout na Arthura C. Doylea, který musel ze záhrobí přivést zpátky na scénu Sherlocka Holmese (i když pouze dočasně).

To byl však boj jednoho muže proti celému světu. Jak to vypadá dneska, když stojíte proti názoru finančního oddělení velké televizní stanice?

Twin Peaks

Poté, co bylo Městečko Twin Peaks uťato poněkud předčasně, neváhal David Lynch v televizních talkshow vyzývat diváky, aby posílali šéfovi stanice Bobu Igerovi rozhořčené dopisy. Těch skutečně přišlo několik tisíc, a tak nakonec došlo k odvysílání zbylých šesti epizod. Nyní se po čtvrt století Twin Peaks opět vrátí, tentokrát jako minisérie. Akorát David Lynch u toho nejspíš bude chybět...

Family Guy

Kolikrát Foxové tohle animované dítko Setha MacFarlanea (Méďa) zrušili? Dvakrát nebo dokonce třikrát? I malý Stewie už to přestal počítat. Dnes patří tenhle seriál k hlavním trumfům stanice a MacFarlane se často ve scénáři do vedení stanice opírá, tentokrát už beztrestně. Podrželi ho totiž fanoušci, kteří po zrušení seriálu hojně nakupovali DVD a koukali na reprízy, až se účetní chytli za nos a dali show další šanci.

Firefly

Jeden z nejslavnějších příkladů vydupání přídavku. Na koncertech nebo v divadle stačí dostatečně dlouho tleskat, ale v případě sci-fi kovbojky Josse Whedona televizní stanice Fox utnula seriál extrémně rychle. Stihla se kolem něj ovšem vytvořit věrná skupinka fandů, která dlouhá léta usilovala o pokračování. Nakonec se jí povedlo alespoň sehnat prostředky na vydání seriálu na DVD. O rok později se Universal rozhodl fanouškům vyhovět a natočit celovečerák. Nic moc na něm nevydělal, ale ani to nebyl vyložený průšvih. Takže spokojenost na všech stranách.

Futurama

Simpsonovi běží bez přestávky už několik dekád, sci-fi řachanda od stejného tvůrce ale skončila po pár letech. Fanoušci ji ale nenechali padnout. Když začaly běžet reprízy na jiných stanicích, generovala show taková čísla, že se původní tvůrčí tým dal dohromady a připravil čtyři celovečeráky a návdavkem ještě dalších pět desítek epizod, které seriál definitivně uzavřely.

Arrested Development

Nemají tradiční televizní stanice o váš seriál zájem? Posílejte petice onlinovým gigantům jako Netflix, Amazon nebo Hulu. Třeba upustí pár milionů a vy dostanete tu jednu poslední sezonu, kterou jste vždycky chtěli, tak jako se to teď podaří oblíbené Community. V případě Arrested Development byl ale problém spíš v tom sehnat všechny herce dohromady. Nakonec se zadařilo a dokonce zůstal zachován i bizarní a osobitý duch původních dílů. To samo o sobě je takový malý zázrak, kterého by si měli fandové náležitě vážit.

Veronica Mars

A když všechno selže, můžete zkusit Kickstarter. Autoři dříve úspěšných seriálů mají výhodu. Disponují totiž značkou, se kterou se fanoušci identifikují. To se líbí nejen výše zmíněným online streamovacím službám, pro něž je snažší rozšířit existující značku než budovat jinou, ale především příspěvkovým serverům jako Kickstarter. U Veroniky Mars stačilo nechat promluvit hlavní hvězdu seriálu a prostředky na natočení celovečeráku se našly během několika hodin. A výsledek vlastně nebyl tak úplně špatný, na to že šlo v podstatě o sešlost maturitního ročníku po deseti letech. Všichni víme, že tyhle sleziny občas mohou dopadnout tragicky. Veronica Mars naštěstí nebyla tenhle případ.


Přečtěte si také