Showbyznys

12. června 2022 11:31

redakce Prima Lajk

GALERIE: První slova českého šampiona UFC Procházky po životním zápase! Na co není pyšný?

Jiří Procházka přepsal historii a stal se první českým šampionem UFC v polotěžké váze v historii. Co byl ale v krvavém zápase s Gloverem Teixeirou udělal jinak?

Naprostá senzance! Historický triumf! Zápas, na který se v UFC jen tak nezapomene. Přesně takovými superlativy je po právu popisován zápas na akci UFC 257 v Singapuru mezi Jiřím Procházkou a Brazilcem Gloverem Teixeirou o pás v polotěžké váze do 93 kilogramů. Zápas, který Procházka nakonec fascinujícím způsobem vyhrál, a navždy se tak zapsal do dějin českého MMA. Svého brazilského soupeře porazil těsně před koncem, kdy ho dostal do škrcení a zvítězil na submission.

Byl to ovšem krvavý souboj plný zvratů, v němž Procházka rozhodně neměl navrch, Teixeira ho dostal několikrát do velkého tlaku, a pokud by byl zápas po vypršení časového limitu ukončen, zřejmě by brazilský veterán zvítězil na body. Procházka sice zejména od druhého kola dostal Teixeiru také několikrát pod tlak, k zakončení K. O. mu ovšem vždy něco chybělo, naopak následovaly chybky, jichž dokázal soupěř často využít. Bitka byla plná drsných protiútoků, převaha se přelévala ze strany na stranu a oba borci si způsobili krvavé šrámy.

Pak ale přišel fascinující a už nečekaný Procházkův finiš, jímž vyrazil dech i těm největším sportovním odborníkům. I když začal páté kolo Teixeira svými tvrdými údery, nakonec to byl Procházka, který těsně před koncem nastoupil se škrcením, na které už Brazilec nenašel odpověď. Český samuraj je pak na svůj životní úspěch po právu hrdý, zároveň se však nebál být na sebe v pozápasovém rozhovoru pro UFC malinko kritický.

„Nebyl to můj nejlepší výkon, necítil jsem se před zápasem v nejlepší formě,“ uvedl Procházka, který si byl nejspíš vědom několika svých zaváhání. „Ale je jedno jak se cítíte, pořád ze sebe musíte vydat všechno, za jakýchkoliv podmínek,“ dodává Procházka. Ten nebyl podle rozhovoru pyšný na to, že schytal několik tvrdých ran a neměl zápas plně pod kontrolou. „Cítil jsem, že nemám zápas pevně ve svých rukou. A já mám rád fight pevně pod kontrolou, aby vše probíhalo podle mě. To se však nestalo, a tak jsem si řekl, že už musím něco udělat,“ popisuje zápas i svůj výkon Procházka.

K Teixerovi měl ovšem pouze slova velkého uznání a bylo to zkrátka tvrdý zápas o titul, jak se patří. „Šlo o pravý souboj válečníků,“ řekl Procházka v rozhovoru po fightu, z něhož si možná odnesl také zranění ruky. „Asi to s ní nevypadá dobře,“ dodal.

Sdílejte článek
Štítky vítězství titul reakce UFC Glover Teixeira Jiří Procházka

Přečtěte si také