Showbyznys

23. května 2016 10:38

Komerční sdělení , Tereza Javorová

Jak se vyznat na trhu s půjčkami? Co dělat, když banka zamítne půjčku? Od koho je nejlepší si půjčit?

Každý občas potřebuje nějaké peníze navíc.

Půjčky jsou nástrojem, který lidstvo začalo využívat ještě před vynálezem samotných peněz, a tak by se mohlo zdát, že se jedná o zcela běžnou věc, se kterou umí většina lidí zacházet. Nebankovní půjčky bez ručitele patří k běžným službám stejně jako poskytování mobilních telefonních služeb, stříhání u kadeřníka nebo zprostředkování dovolené. Na trhu s nebankovními úvěry však existuje velká konkurence a někdy není úplně lehké se v něm zorientovat.

Stejně jako na jedné straně existují stabilní cestovní kanceláře, které garantují prvotřídní služby, a agentury, která zájezdy do Chorvatska organizují někde v garáži, existují nebankovní instituce, na které je možné se spolehnout, i zprostředkovatelé finančních služeb, jejichž jedinou motivací je maximální zisk s minimálními náklady. Důležité je vybrat si společnost, pro kterou jste jako klient na prvním místě, a nenechat se zlákat mnohdy klamavými reklamami například na internetu.

„Zásadní je samozřejmě nepodepisovat žádnou smlouvu v případě, že něčemu nerozumíte. Nebojte se na nic zeptat. Vždy je důležité vědět, kolik přesně za půjčku zaplatíte a jakým způsobem. Ve chvíli, kdy si vyberete spolehlivého partnera, se jedná o zcela běžnou službu. Důležité je k tomu přistupovat s rozvahou a reálně se zamyslet i nad svojí schopností splácet. Při dodržování těchto zásad může být půjčka flexibilním finančním nástrojem, který nezatíží rodinný rozpočet, ale který naopak umožní nastalou situaci efektivně řešit. Opravdu je reálné v tomto směru najít partnera, který vám podá pomocnou ruku. Musíte však pečlivě vybírat,“ říká Veronika Kuncová, divizní obchodní managerka společnosti Door Financial a.s.

Americký magnát Henry Ford tvrdil, že pokud by lidé věděli, jak fungují banky, byla by do rána revoluce. Ať už je to pravda nebo ne, jejich služeb lidé využívají už skoro tisíc let. Co ale dělat, když se banka rozhodne, že pro ni podle jejích měřítek nejste vhodným partnerem? A jak se zachovat ve chvíli, kdy vyřídit si půjčku v bance trvá déle, než chcete čekat s výměnou koberce v obýváku, nebo když potřebujete zaplatit kauci za pronájem vyhlédnutého bytu? Jednou z možností je vzít si nebankovní půjčku.

Ano, banka často nabízí nižší úrok a její zázemí působí možná honosněji, ale nemůžete se na ni obrátit ve chvíli, kdy se například ne vlastní vinou ocitnete v registru dlužníků, nemáte ručitele nebo potřebujete svoji finanční situaci řešit flexibilně. Na rozdíl od bank poskytovatelé nebankovních úvěrů totiž přebírají velkou část administrativní zátěže už při sjednávání půjčky. Z pohledu klienta se tedy jedná o mnohem méně náročný proces, než je tomu u bank. Nebankovní půjčku lze vyřídit během dvou dnů a velkou část „papírování“ za vás vyřídí její poskytovatel.

Ovšem i tyto společnosti by měly odborně posoudit, zda máte dostatečné příjmy na to úvěr splácet. Je to naprosto logické, neboť i když se snaží proces poskytnutí půjčky klientům maximálně zjednodušit, musí reálně vyhodnotit, zda budou klienti schopni dostát svým závazkům. „Někteří klienti se diví, že i nebankovní poskytovatelé půjček od nich požadují doložení příjmů, protože to považují za nepodstatné. Jenže ono je to naopak. Abychom našim klientům mohli nabídnout půjčku přímo na míru a zároveň mohli sebe i je ujistit, že se nedostane do problému se splácením úvěru, potřebují naši odborníci znát rámcový příjem domácnosti, kterému poté přizpůsobí výši půjčky či délku splácení. I tímto způsobem dlouhodobě budujeme s našimi klienty vzájemnou důvěru, a proto se k nám vrací.“ doplňuje Martin Klouda, ředitel společnosti Door Financial a.s.

Umíte být disciplinovaná při správě rodinných financí?

1) Která z následujících položek Vám přijde jako nesmyslný výdaj?

 1. Škola v přírodě.
 2. Dovolená u moře.
 3. Penále za pozdě zaplacené účty.

2) Vyplatí se v dnešní době šetřit nebo spořit?

 1. Rozhodně je vždycky lepší mít nějakou finanční rezervu.
 2. Bylo by to fajn, ale v naší situaci to bohužel nejde.
 3. Na co?

3) Vedete si záznamy výdajů?

 1. Na co?
 2. Samozřejmě, chci mít přehled.
 3. Jen co se týče větších částek, a když si na to vzpomenu.

4) Zbývá vám na konci měsíce dostatek peněz na to, co potřebujete?

 1. Většinou ne, ale když to přizpůsobím tomu, co vařím a další výdaje, neskončím v mínusu.
 2. Jistě, pečlivě si výdaje plánuju.
 3. Ano, ale není to snadné.

5) Jak máte nastavené zálohy na energie?

 1. Reálně podle spotřeby, doplácím minimum.
 2. Většinou máme velké nedoplatky
 3. Při každém vyúčtování mi vracejí poměrně velkou část.

6) Sledujete slevy a akční nabídky v supermarketech?

 1. Ne, nemám čas zabývat se takovými nesmysly.
 2. Jen pokud se jedná o kvalitní nebo bio potraviny
 3. Ano, dá se tím hodně ušetřit.

7) Byla byste v případě nutnosti ochotná vzít další práci?

 1. Samozřejmě, pokud by si to situace vyžadovala.
 2. Za nějakých pár tisíc se mi ta ztráta času nevyplatí.
 3. Na to opravdu nemám kapacitu.

8) Na co byste nejraději šetřila?

 1. Na novou pračku nebo kuchyň.
 2. Na dovolenou snů.
 3. Na luxusní kabelku.

9) Za co byste utratila výhru ve výši 20.000 Kč?

 1. Za oblečení.
 2. Za rodinnou dovolenou.
 3. Za nic, schovala bych si jí na horší časy.

Vyhodnocení:

25 – 27 bodů

Rodinnému rozpočtu vládnete s přehledem. Dokážete racionálně vyhodnotit, co jsou vyhozené peníze a co nejsou. Ve chvíli, kde nemáte přiměřenou finanční rezervu, nevyhodíte peníze za zbytečně drahou kabelku.

Rada odborníka: Jen tak dál. Držte se svých zásad a i nadále přistupujte k rodinným financím zodpovědně. Jednou se té vysněné dovolené dočkáte.

16 – 24 bodů

Určitě je co zlepšit a sama to dobře víte. I když se snažíte, občas utrácíte za věci, které si v dané chvíli nemůžete dovolit.Rada odborníka: Zkuste se zaměřit na zbytečné výdaje a ještě o něco líp plánovat to, za co utrácíte. Snažte se ušetřit za začátku minimum, postupně víc a víc.

9 – 15 bodů

Rodinný rozpočet spravujete ještě hůř, než je spravován ten státní. Nejste schopná výdaje si rozumně naplánovat a častokrát ani nemáte přehled za, co utrácíte. Pokud ještě nemáte žádné vážné finanční problémy, v případě, že své chování nezmění, určitě na sebe nenechají dlouho čekat.

Rada odborníka: Přestaňte utrácet za nesmysly a začněte přemýšlet nad tím, co děláte špatně. Zkuste si vést přehledný seznam toho, kolik a za co utratíte.

Bodové ohodnocení odpovědí:

1 2 3 4 5 6 7 8 9
a) 1 3 1 1 3 1 3 3 1
b) 2 2 3 3 1 2 1 2 2
c) 3 1 2 2 2 3 2 1 3

Sdílejte článek
Štítky banka půjčka finance bankovní

Přečtěte si také