Showbyznys

16. května 2015 14:13

Petr Cífka

Jak z Terminátora! Lily je první dron, co na vás pořádá hon

Není sice vybavený raketami, ale stejně je to bomba...

Velká dronová revoluce pokračuje. Kvadrikoptér na nejrůznějších akcích, koncertech a eventech všeobecně přibývá. Získáváme díky nim spoustu unikátních záběrů, některé radnice už je dokonce začaly zakazovat, protože ačkoliv se s nimi dá dělat spousta zajímavých věcí, nejsou zrovna nejjednodušší na ovládání. Moderní kvadrikoptéry umí udržet směr i výšku, případně samostatně kroužit, ale jejich piloti se prostě občas moc kochají krajinou a narazí třeba do mrakodrapu, drátů vysokého vedení nebo nějakého dalšího čumila. A pak končí drahá hračka v troskách a někdy i teče krev. S novinkou jménem Lily se vám to stát nemůže. Řídí se totiž úplně sama. A navíc je nadesignovaná tak, že vypadá jako roztomilý robot. Roztomilý robot, který se zvládne sám řídit. kde už jsme to jenom slyšeli? No, ano. V Terminátorovi.

Lily je totiž na rozdíl od ručně ovládaných kvadrikoptér opravdovým dronem, protože má automatický režim. Vypadá jako klasická čtyřvrtulová hračka se schopnou videokamerou, ale umí toho mnohem, mnohem víc. Např. ji nemusíte zdlouhavě startovat na otevřeném prostranství - stačí ji jednoduše zahodit, tak jako to dělají s malými drony vojáci. Jakmile Lily opustí vaší ruku, pochopí díky senzoru, že je na čase vstávat a nastartuje svoje rotory do aktivní polohy. Pokud jste ji nemetli rovnou do stromu, okamžitě se vznese nad vaši hlavu a v základním módu počká na vaše pokyny. Ano, Lily naštěstí můžete ovládat sami, např. skrz mobil, ale právě na to si většina uživatelů kvadrikoptér stěžuje - dotekové ovládání je nepřesné, odezva je zpomalená a navíc... potřebujete nějakého kamaráda, který vás bude snímat, protože když zrovna děláte něco zajímavého (třeba adrenalinové sporty), máte většinou plné ruce práce.

Lily tenhle problém elegantně řeší. Dokáže vás totiž následovat v několika režimech - zepředu, zezadu, kroužit nad vámi a dělat parádní fotky nebo fantastické zpomalené záběry. Lily je vybavená kamerou, která zvládne Full HD v šedesáti snímcích za vteřinu a poloviční HD (1280x720) dokonce ve sto dvaceti!

A jak vás vlastně bystré oko Lily vidí? Jde o kombinaci speciálního náramku s GPS senzorem a dalších senzorů. Náramek si můžete upevnit na ruku, nebo snímač přisát třeba na surfové prkno, kolo, motorku. A Lily bude poslušně následovat. A navíc je obojživelná! Její výdrž je slušných dvacet minut, ale kdybyste náhodou zapomněli, že jste bez šťávy, zaparkuje se Lily způsobně někam do křoví při kontrolovaném sestupu (nikoliv pádu) a díky GPS náramku jí snadno najdete. A kdybyste náhodou byli nad vodou, umí Lily přistát i na hladině a je vodotěsná, takže se o ní vůbec nemusíte bát. Ideální stroj? Snad jen do chvíle, než se rozhodne, že vás ke štěstí nepotřebuje a jeho umělá inteligence se rozhodne odletět do teplých krajin.

Kolik tahle legrace stojí? Zatím je v předobjednávkách za pět set dolarů, což je vzhledem k aktuálním cenám lepších kvadrikoptér hodně lákavá cena. Pokud prošvihnete tuhle akci, zaplatíte za Lily rovnou tisícovku - za pár měsíců, kdy se konečně objeví na trhu. Pro fanoušky do moderních technologií celkem pakatel.

Sdílejte článek
Štítky robot náramek Terminátor

Přečtěte si také