Královna Alžběta II. má připravenou řeč pro případ, že by začala třetí světová válka! Co v ní je?

Zachrání tenhle proslov svět?

Vypukne letos třetí světová válka? To se ptáte těch špatných, opravdu nemáme nejmenší tušení, co se Vladimiru Putinovi a jeho okolí honí hlavou. Víme v podstatě jen to, že nikdo normální si nic takového nepřeje, ale zároveň že situace na východě Evropy nevypadá vůbec dobře, a pravděpodobně by tak nikdo nemohl být příliš překvapen, kdyby se konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou skutečně rozrostl o zbytek světa.

Což nás přivádí ke královně Alžbětě II. Britská panovnice sice nerozhoduje o zásadních krocích své země, neurčuje politiku, a její funkce je převážně pouze symbolická. Ale i symboly jsou důležité, a to obzvlášť v období války. Údajně tak existuje dokument s připravenou řečí, kterou by královna pronesla v případě, že by třetí světová válka propukla, a ona tak chtěla povzbudit, uklidnit nebo motivovat své občany.

Proslov přitom vznikl už v roce 1983 během studené války, zveřejněn byl ovšem až o 30 let později v roce 2013 Národním archivem. Současná verze je pochopitelně zastaralá, a musela by se tak mírně upravit, například by bylo nutné odebrat zmínku o princi Andrewovi sloužícím v britském námořnictvu. Řeč ale například zmiňuje i fakt, že poslední válečný proslov coby britský panovník na trůnu měl Alžbětin otec, a jak Alžběta odjakživa doufala, že tato smutná povinnost ji nikdy nepotká. Tak snad se jí to splní, a skutečně nebude muset proslov nikdy nahlas přečíst.

Sdílejte článek
Štítky válka Alžběta II. Ukrajina konflikt královna Rusko třetí světová válka

Přečtěte si také