Showbyznys

8. listopadu 2013 11:42

redakce Prima Lajk

Které je nejkrásnější auto světa?

Jsou auta a AUTA. Ta, která jezdí, fungují a jsou třeba i rychlá a pak jsou ta, která vám rozproudí krev byť stojí v garáži. Které je ale to nejkrásnější auto vůbec?

Na tuhle otázku je těžké odpovědět. Soutěží o nejkrásnější auto světa je hned několik. Spousta časopisů vypsala tuto soutěž na přelomu tisíciletí, mnoho jich to opakuje každou dekádu a jsou i takové weby či časopisy, které je volí každý rok. Takže uděláme takový průlet všemi různými anketami a představíme vám ty nejstylovější.

Nejkrásnější napříč staletími

Začneme asi těmi nejkrásnějšími auty v průběhu celé historie. Podíváme se do žebříčků časopisů, novin a webů, jako jsou Forbes, TheCarConnection, The New York Times, AutoBild, The Telegraph, Edmunds a další.

Jména, která se tu opakovala, jasně říkají, že svět se dělí na ty krásné sportovní vozy a pak… Citroën DS.

Ten asi zaslouží nejvíc pozornosti, protože v zástupu nejkrásnějších aut patří jako jediný mezi klasické osobní vozy a není to supersport pro horních 5 lidí. Tohle auto, které znáte třeba z filmů o Fantomasovi. Ale ve francouzských filmech si auto zahrálo dost a dost. Karoserie byla návrhem Flaminia Bertoniho a nikdo si jí na ulici nesplete s ničím jiným. Je aerodynamická, má velké prosklené plochy a je naprosto neskutečná. DS si své ocenění zaslouží zcela zaslouženě.

Teď tu máme tolik slavných sportovních jmen, že se až zdráháme je dát dohromady. Co jméno, to ikona. Každý z vozů byl už ve své době naprostým vrcholem. Něco, co si mohlo dovolit jen pár vyvolených. Tak tady jsou: Jaguar E-Type, Ferrari 250 GTO, Duesenberg model J Long Wheelbase Coupé, Mercedes-Benz 300 SL, Jaguar XK 120, Bugatti Type 57, Chevrolet Corvette Stingray, Aston Martin DB4 či Lamborhini Miura. Rádi bychom vás upozornili, že mezi těmito vozy jsou čtyři, které měly nebo mají prvenství v žebříčku nejdražšího auta světa. Dnes ho drží Ferrari 250 GTO s cenou 52 milionů dolarů, což je 1,04 miliardy korun.

Nejkrásnější dnes

Ale nemusíme chodit vykrádat banky (mnoho bank), abychom se dostali k nejvíc oceňovaným automobilům na světě. Ano, jsou i ankety, které každý rok vyhlásí nejkrásnější auta. I tady se často střetáváme se sporťáky té nejvyšší třídy. Ano, i tady najdeme jméno jako Bugatti (Veyron), Jaguar (XF), Aston Martin (DB9) či Lamborghini (Aventador). Ale posaďte se, uklidněte se a přepočítejte si drobné, které vám zbývají po kapsách. Mezi nejkrásnější auta se také postupně dostala:

Mazda 3 To je asi největší překvapení. Tohle auto nevyniká žádným převratným designem. Ale to je právě to, co odborníkům na autě nejvíc učarovalo. Že vypadá pořád skvěle. A může to být auto staré rok nebo deset let.

Může vedle něj stát nejnovější konkurent, ale Mazda 3 neztrácí. Příkladem budiž nominace Mazdy 3 do finále letošní ankety vyhlašované Festival Automobile International ve spolupráci s Eurosportem. Ale Mazdu 3 najdeme v celkem pěti (!) anketách o nejkrásnější vozy jednotlivých ročníků.

Mini – Jednoznačná volba. Tohle auto je pořád chic. Designéři dali i po několika desetiletích autu fantastický kabát, který připomíná slavného předchůdce.

Fiat 500 Tady se volby trochu rozcházejí. V Evropě tohle auto utrhlo několik nejvyšších příček, jinde ve světě si ani „neškrtlo“. Ale podle nás sem právoplatně patří.

Audi TT Sporťáček, který ve své době byl unikátem. Vzhled basebalového míčku podtrhovaly třeba podobně šité potahy sedadel. TT si člověk musel buď zamilovat nebo nenávidět.

Renault Laguna kombi Představte si, že tohle auto dosáhlo několika ohodnocení jako nejkrásnější auto roku. Třeba v roce 2007 mu předali tuto cenu za vítězství v anketě veřejnosti i odborníků na pařížském autosalonu.

Nejlepší na těchto autech je, že je můžete koupit i u nás. A to nejen jako nové pecky, ale i jako ojetiny, které na své kráse prostě nic neztratily. A za rozumné peníze.

Více na www.autoesa.cz !


Přečtěte si také