Showbyznys

8. října 2014 14:50

Táňa Sáblíková

Míváte v noci sny? Některé jsou předzvěstí jedné zákeřné nemoci...

Ať chceme, nebo nechceme, sny se nám zdají. Podle některých to jsou naše potlačené tužby nebo strachy, které se projevují, právě když necháváme mozek odpočívat. Pokud jsou to ale špatné sny, prý to může upozorňovat na jednu zákeřnou nemoc, se kterou se lidstvo ještě nedokáže vypořádat!

A o kterou nemoc že to jde? O Parkinsonovu chorobu, která je neurodegenerativním onemocněním centrální nervové soustavy! Příkladem je prý Bob Stobbart, který tvrdí, že jako dítě a mladý muž neměl nikdy noční můry! Ty mu začaly, až když mu bylo přes 50 let a vzápětí se u něj projevila Parkinsonova choroba.

V roce 2009 začal mít Bob špatné sny jednou za týden. „Byly tak děsivé, že jsem se budil s tím, že prostěradlo bylo úplně promočené potem,“ prozradil Bob. Občas se prý probudil přesně při tom, co měl dělat ve snu. „Vzbudil jsem se třeba tím, že jsem vyskočil z postele, nebo jsem se choulil v rohu, přikrytý dekou a bránil jsem se příšeře.“

Neklidné noci tak měla i jeho manželka Christine, ta sice spala v oddělené ložnici, protože Bob nahlas chrápal, jeho křik a divné rány ji přesto budily. Postupem času se ale noční můry zhoršovaly. „Jednou jsem vzal lampičku a hodil jsem jí ze spaní. Kdyby tam se mnou Christine spala, skončila by přímo na ní,“ ví Bob.

A přestože to ještě nemohl vědět, v tu chvíli otec čtyř dětí prožíval časné příznaky Parkinsonovy choroby. Zatímco charakteristické symptomy Parkinsonovy choroby zahrnují třes, pacienti mohou nejprve pozorovat příznaky nemotorického rázu, jako jsou například rychlé pohyby očí, poruchy spánku nebo chování.

Potvrdil to i specialista Prashanth Reddy. "U většiny lidí se ztrácí svalový tonus. Nefunguje tak biologický spínač v mozku, který ho odpojuje od těla tak, abychom neprožívali naše sny doslova. Ale právě jen v hlavě."

U lidí s příznaky Parkinsona ale právě k takovému prožívání dochází. "Například pokud někdo sní, že je pronásledován, může se pokusit utéct a vyskočit z postele."

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také